redakcja

Tanatopraktor – kim jest i czym się zajmuje?

Z pewnością tanatopraktor to zawód dla osób o mocnych nerwach, jednak ze względu na niewielu chętnych i ogromne wymagania, zarobki tanatoptaktora są wyjątkowo kuszące. Z czym wiąże się ta profesja? Jakie są najpopularniejsze zabiegi wykonywane przez tanatopraktora oraz jakie są ich ceny?

Tanatopraktor – kim jest?

Jest to osoba, która zajmuje się przygotowaniem zwłok do ceremonii pogrzebu. Jego zadaniem jest zadbanie o wygląd od momentu umieszczenia zwłok w chłodni aż po ich prezentację w trumnie podczas pogrzebu. Podejmuje on wszelkie działania mające na celu poprawę estetyczną ciała. Zakres i rodzaj zadań ustalany jest podczas rozmowy z rodziną zmarłego. 

Tanatopraktor – z czym się wiąże jego praca?

Może się wydawać, że praca balsamisty zwłok wiąże się jedynie z przemywaniem, delikatnym malowaniem i ubraniem zmarłej osoby. Jednak w niektórych przypadkach muszą wyjść poza przyjęty schemat. Dzieje się tak, gdy nieboszczyk uległ wypadkowi, który zdeformował jego ciało. W takiej sytuacji zadaniem tanatopraktora jest ułożenie zwłok w trumnie tak, aby prezentowały się godnie i naturalnie. 

Wiele zakładów pogrzebowych współpracuje ze specjalistami w zakresie tanatokosmetyki, którzy oferują usługi takie jak czasowa konserwacja, toaleta pośmiertna, czy autokosmetyka. Są niezbędni w sytuacjach wymagających większych kompetencji, zwłaszcza gdy niezbędne jest wykonanie rekonstrukcji zwłok (tanatoplastyka) lub są potrzebni przy czynnościach związanych z balsamowaniem.

Czy każda osoba może zostać tanatopraktorem?

Oprócz silnej psychiki, odporności na zatrważające widoki oraz na widok krwi, niezbędna jest edukacja. Otóż nie każdy może pracować w tym zawodzie. Osoba, która chce sprawdzić swoich sił musi przejść odpowiednie szkolenie na temat konserwacji zwłok. Szkoleniami i certyfikacją tej dziedziny zajmuje się między innymi Polskie Centrum Balsamacji i Tanatokosmetologii, które oferuje właściwe przygotowanie, zarówno pod względem praktycznym jak i teoretycznym.

tanatopraktor-kim-jest-zarobki

Tanatokosmetyka – najczęstsze zabiegi

Makijaż

Najczęściej wybieraną usługą u przedstawiciela tego zawodu jest z pewnością wykonanie naturalnego makijażu typu “no make up”. Nie chodzi tu bowiem o pomalowanie zmarłej osoby w widoczny sposób, a o uzyskanie efektu naturalności i wyglądu jak najbardziej zbliżonego do stanu sprzed śmierci. Przykładowo stosuje się specjalne kosmetyki poprawiające koloryt skóry, niwelujące ślady po wypadku, czy preparaty mające na celu usunięcie przebarwień.

Ubranie

Niezbędnym elementem jest odzież, w którą ubiera się zwłoki do trumny. Za tę część jest odpowiedzialna rodzina, która decyduje i przynosi odpowiednie ubranie do zakładu pogrzebowego. Oczywiście ubranie zmarłego poprzedza mycie zwłok.

Fryzura

Na specjalne życzenie wykonuje się także specjalną fryzurę zmarłemu. 

Tanatopraktor – czy to ciężka psychicznie praca?

Z pewnością każdy się zgodzi, że obcowanie ze śmiercią jest nie lada wyzwaniem – wywołuje strach, stres, skłania do melancholijnych rozmyślań o końcu życia. Dlatego też praca tanatopraktora jest ciężka pod względem psychicznym. Osoby pracujące w tym zawodzie wskazują na to, że początki są wyjątkowo ciężkie, jednak po kilkudziesięciu zabiegach można się przyzwyczaić, a obciążenie psychiczne nie jest już tak uciążliwe. 

Ile zarabia tanatopraktor?

Trzeba zaznaczyć, że ten zawód wiąże się dostępnością 24/7. Niestety tanatopraktor musi być stale pod telefonem, ponieważ nigdy nie wiadomo, gdy będzie potrzebny. W związku z tak uciążliwymi warunkami pracy i jego zarobki są kuszące. Otóż początkujący tanatopraktor może zarabiać od 5 000 zł do nawet 10 000 zł. Jeśli natomiast chodzi o koszty rozbite na poszczególne zabiegi to przykładowo standardowa toaleta pośmiertna może kosztować 200 zł, a cena czasowej konserwacji to 300 zł. Oczywiście bardziej skomplikowane usługi są o wiele droższe, np. pełna rekonstrukcja może kosztować nawet kilka tysięcy zł.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: