redakcja

Psychopata – jakie cechy go wyróżniają?

Żeby mówić o psychopatii, obserwowana przez nas osoba musi wykazywać się zbiorem cech, które pomagają nam postawić diagnozę. Wielu psychopatów może pochwalić się całym ich spektrum, ale wielu z nich ma w pełni rozbudowanej osobowości psychopatycznej. Jakie są więc cechy psychopaty? Poniżej znajdziesz pięć najczęściej pojawiających się znamion psychopatów, które okazuje praktycznie każdy z nich i które zdecydowanie nie napawają nas sympatią do nich.

Psychopata – kto to tak właściwie jest?

Psychopatia jest rodzajem zaburzenia osobowości, które wyróżnia zbiór szczególnych cech. Psychopata to osoba, która odrzuca normy społeczne i moralne. Dzięki takiemu podejściu jest w stanie dążyć do realizacji swoich celów bezkompromisowo, bez wahania i bez liczenia się ze zdaniem i uczuciami innych.

Cechy psychopaty

1. Brak empatii i poczucia winy

W pierwszej kolejności jest niezdolny do odczuwania empatii. Ta cecha psychopaty występuje zawsze przy tym zaburzeniu i wpływa na wszystko inne. Podobnie jest z poczuciem winy. Psychopata nie czuje, że krzywdzi inne osoby, nawet jeśli doskonale o tym wie, co umożliwia mu maksymalnie szkodliwe i wyniszczające praktyki. Myślenie o człowieku jak o przedmiocie, który można wykorzystać, wymaga od nas braku wyczucia. Brak empatii może być czasem odbierany jako zaleta, ale w przeważającej większości wyklucza nas z udziału w życiu społecznym i pozwala nam przekraczać granice, które inni nam wytyczają.

2. Powierzchowny urok i zdolność oczarowana

Urok osobisty to jeden z ważnych elementów wykorzystywanych do manipulowania ludźmi z naszego najbliższego otoczenia. Psychopaci wyglądają jak każdy zwykły człowiek, mogą być piękni albo przystojni. Po większości z nich w ogóle nie widać, że byliby skłonni do popełniania poważnych przestępstw. Dzięki urokowi osobistemu często udaje im się uniknąć odpowiedzialności, nie tylko tej karnej, ale także ostracyzmu społecznego czy zerwania związku. Psychopata wie, jak rozmawiać z innymi i w jaki sposób może na nich wpłynąć, a wygląd dodaje mu pewności siebie i wiarygodności, bo przecież ładni ludzi nie mogą być źli.

3. Narcyzm i wygórowane mniemanie o sobie

Każdy psychopata myśli, że jest doskonały i nie popełnia błędów. Jeśli chodzi o główne cechy psychopaty to nie sposób nie wspomnieć o narcyzmie. W ich wypadku on pomaga im w manipulowaniu innymi i patrzeniu na nich jak na obiekty, którymi może się posłużyć. Zawsze dotyczy on zarówno wyglądu, jak i charakteru, osiągnięć życiowych czy ludzi, którymi się otaczają. Wygórowane mniemanie o sobie sprawia, że jest przekonany o tym, że inni postrzegają go w dobrym świetle. Może uważać się za doskonałego kłamcę, którego nikt nie jest w stanie przejrzeć albo uważać, że za pomocą swojego wyglądu uda mu się wszystko osiągnąć. Narcyzm zawsze jest jedną z cech psychopaty.

psychologia-kto-to

4. Patologiczna potrzeba kłamania i manipulowania

Psychopaci to niekoniecznie dobry kłamcy. Każdy uważniejszy słuchacz wyłapie w ich słowach nieprawdę, ale nie powstrzymuje ich to przed brnięciem w swoje zakłamanie. Psychopata po prostu musi kłamać, nawet jeśli zdaje sobie podświadomie sprawę z tego, że jego kłamstwa wychodzą na jaw. Podobnie jest w przypadku manipulacji, ale to wychodzi im znacznie lepiej. Muszą manipulować innymi, żeby cały czas mieć nad nimi kontrolę. Poczucie posiadania i władzy jest dla nich bardzo ważne i napędza ich w dużej mierze do działania. Dlatego chętnie wchodzą w stałe związki i nie zrywają relacji z rodziną.

5. Impulsywność i słaba kontrola zachowania

Psychopata, mimo sporego uroku osobistego i doświadczeniu w brnięciu w nieudolne kłamstwa, nie potrafi nad sobą panować. Jeśli coś idzie nie po jego myśli, potrafi momentalnie wybuchnąć gniewem, przy okazji krzywdząc wszystkie znajdujące się w pobliżu osoby. Nie ma skrupułów przed sięgnięciem po agresję, przemoc fizyczną i psychiczną czy zastraszanie. Nie kontroluje swojego zachowania, szczególnie kiedy targają nim bardzo mocne emocje. To właśnie w takich chwilach najlepiej jest zdiagnozować u kogoś psychopatię. Kiedy dana osoba traci nad sobą kontrolę, jak na tacy pokazuje nam, kim tak naprawdę jest.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: