redakcja

Rynek pracownika – czym jest?

Pracownik rządzący na rynku to duże zagrożenie dla pracodawcy. Kiedy on przejmuje kontrolę, szybko okazuje się, że nie jest to komfortowa sytuacja dla pracodawcy. Taki pracownik nie szanuje wykonywanej pracy, chętnie sięga się po większe pieniądze i gorzej odnosi się do klientów. Chociaż rynek pracownika jest bardziej porządny przez polityków i przeciętnych zjadaczy chleba, to jak każda skrajność, niesie za sobą wiele niebezpieczeństw, ale także możliwości dla obu stron.

Rynek pracownika 

Rynek pracy pracownika to taka sytuacja, w której pracownik może dyktować swoje warunki pracodawcy. Najczęściej dzieje się tak, kiedy wchodzi wyjątkowo sprzyjające mu prawo, jest niewiele wykwalifikowanych pracowników albo coraz więcej pracodawców szuka dla siebie kogoś do pomocy. Wtedy to pracownik może stawiać warunki. Dlaczego? Ponieważ wie, że jeśli ma odpowiednie wymagania, jest cenny i wiele innych firm chętnie po niego sięgnie. 

Rynek pracownika – czym się wyróżnia?

Pracodawca musi więc często na początku obiecać wiele dodatków, żeby przekonać taką osobę do współpracy. Czasami przekłada się to również na większy problem ze znalezieniem osób faktycznie chętnych do pracy oraz luźniejsze podejście do wypełniania swoich obowiązków. Nawet jeśli pracownik jest nieopłacalny, nie da się go zwolnić. Dzieje się tak, bo chroni go prawo, a poza tym negatywnie by to wpłynęło na wizerunek firmy. Z jednej strony jest to dość problematyczne dla pracodawcy. Jednak z drugiej maksymalnie chroni pracownika, jego byt i rodzinę, jeśli ta jest na jego utrzymaniu. W takich warunkach nie trzeba bać się o przyszłość.

Rynek pracy należy do pracowników w Polsce

Obecnie mamy stan na rynku pracy, który śmiało uznać możemy nazwać w ten sposób. Jednak jako że lepsza lub gorsza pozycja pracowników zależy on od wielu czynników, ciężko przewidzieć kiedy się skończy. Oczywiście warto też zwrócić uwagę, że ten problem może wyglądać w zależności od branży. Przykładowo w branży technologicznej, mamy do czynienia z rynkiem pracownika, który ma o wiele silniejszą pozycję na rynku niż osoby pracujące w innych dziedzinach.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: