redakcja

Szydełkowanie dla początkujących

Jak zacząć naukę szydełkowania?

Na Instagramie roi się od profili, gdzie dziewczyny pokazują swoje włóczkowe dzieła. Możesz znaleźć tam dosłownie wszystko – swetry, skarpetki, czapki, koce, ozdoby, a nawet „pluszaki” robione właśnie na szydełku. Pewnie nie jeden raz westchnęłaś, myśląc, że też byś chciała umieć robić takie rzeczy. Ale pamiętasz, że kiedy w dzieciństwie mama lub babcia próbowała nauczyć Cię szydełkowania, Tobie kompletnie nie wychodziło, bo oczka były albo ogromne, albo bardzo mocno się zaciągały i zirytowana rzuciłaś szydełko w kąt? W tym artykule dowiesz się, jak wygląda szydełkowanie dla początkujących, czyli jak zaczać, by a stało się ono relaksem na zimowe wieczory?

Szydełkowanie dla początkujących, czyli oswój się z widokiem wzorów i przejrzyj skróty

Szydełkowanie opiera się na kilku splotach i ich kombinacjach, które w słownych opisach wzorów pojawiają się w postaci skrótów, a w graficznym przedstawieniu w postaci symboli, często podobnych do siebie. Nie przerażaj się od razu, to wszystko da się ogarnąć. Na początku najlepiej zacząć od sposobu na rozpoczęcie robótki i łańcuszka, który pewnie pamiętasz z dzieciństwa, a później przejść do półsłupków, słupków i tak dalej. 

W internecie możesz znaleźć sporo nagrań prezentujących wykonanie każdego splotu z osobna. Robótki na szydełku dla początkujących cieszą się obecnie na tyle dużą popularnością, że powinnać znaleźć ciekawy wzór dla siebie. Jeśli dopiero wkręcasz się szydełkowanie i jesteś całkiem całkiem zielona w temacie, znajdź w internecie lub w odpowiedniej książce proste wzory na na szydełko dla początkujących.

Szydełkowanie krok po kroku – wybierz odpowiednią włóczkę i szydełko.

robotki-na-szydelku-dla-poczatkujacych

Pewnie się zastanawiasz, jaka to jest odpowiednia włóczka? Odpowiednia to taka, która nie będzie dodatkowo utrudniać nauki. Na pierwszy raz z szydełkowaniem doskonale sprawdzi się mocno skręcona bawełna lub mieszanka bawełny ze sztucznym akrylem. Na pewno nie sięgaj po „włochate” włóczki ani takie, które będą się rozdzielać na cienkie nitki. Powinna to być też włóczka o średniej grubości, by dobrze było widać poszczególne oczka robótki. Na przykład taka, która w motku o wadze 50 gram ma około 75 metrów (im w takim motku będzie więcej metrów, tym włóczka będzie cieńsza). Szydełkowanie dla osób zaczynających tę przygodę stanie się o wiele znośniejsze, jeśli używa się odpowiedniego sprzętu dla początkujących.

Znaczenie ma również kolor włóczki. Nie wybieraj bardzo ciemnych, a na pewno nie czarnych, ponieważ bardzo trudno będzie ci dojrzeć poszczególne oczka. Natomiast w wyborze szydełka powinnaś kierować się informacjami zapisanymi na włóczce. Jeśli wybierzesz zbyt duże, robótka będzie bardzo luźna i będą spore prześwity między oczkami. Z kolei kiedy wybierzesz zbyt małe, będzie ci się wbijało w środek włóczki i ją rozwarstwiało.

Rada dla początkujących – nie zaczynaj szydełkowania od swetrów

Pewnie marzy ci się poczucie satysfakcji, że zrobiłaś dla siebie coś sama, coś, czego nikt nie znajdzie w żadnej sieciówce, prawda? Ale nawet jeśli znajdziesz prosty wzór opierający się na podstawowych splotach, będzie to długa i żmudna praca, a na końcowy efekt będziesz musiała czekać tygodniami.  Szydełkowanie dla osób początkujących może być ciężkie, więc żeby się nie zrazić, lepiej nie zaczynać od robienia swetrów.

Na początek najlepiej wybrać coś krótkiego, tak byś już po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach mogła zobaczyć efekty swojej pracy. Bardzo dobrze sprawdzą się proste kształty, proste wzory na szydełko, które są idealne dla osób początkujących. Możesz na przykład uszydełkować podkładkę pod kubek, a później pokusić się o jakiś zwierzęcy kształt lub prostą, świąteczną ozdobę. W internecie możesz znaleźć całą masę wzorów szydełkowych dla początkujących, a także nagrań prezentujących wykonanie krok po kroku.

szydelkowanie-krok-po-kroku

Decydując się na szydełkowanie dla początkujących – uzbrój się w cierpliwość i wyrozumiałość

Kiedy pierwsze próby nie wyjdą ci najlepiej, na pewno poczujesz zniechęcenie, ale przecież dopiero się uczysz, prawda?Nauka szydełkowania dla osób początkujących może wydawać się niezwykle męcząca i wymagająca. Jednak nie martw się, najważniejsze to się nie poddawać. Nie bój się spruć robótki na szydełku, by zacząć od nowa! Może ta kolejna próba będzie właśnie idealna?

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: