redakcja

Jak dbać o storczyki? Jak wygląda jego nawożenie, podlewanie, ratowanie?

Jeszcze w latach 90-tych storczyki uważane za kwiaty egzotyczne, a teraz dobre zadomowiły się w niejednym polskim mieszkaniu. Ich popularność wiąże się z pięknym wyglądem, ale także z faktem, że nie są to wymagające w utrzymaniu roślinki. Jak dbać o storczyki, aby kwitły często i pięknie?

Jak dbać o storczyki?

Przede wszystkim warto dowiedzieć się, do jakiej odmiany należy Nasz storczyk. Po zgłębieniu tej wiedzy, będzie o wiele łatwiej go pielęgnować. Przechodząc dalej, poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji na temat podstawowej opieki tej roślinki, czyli nawożenie, lokalizacja w pokoju, ratowanie, podlewanie, obcinanie i barwienie storczyka.

Gdzie może stać storczyk?

Te piękne rośliny nie lubią nadmiaru słońca, więc postawienie ich na nasłonecznionym parapecie może sprawić, że się na was mocno obrażą. Spodoba im się za to stanie w miejscu, w którym światło jest rozproszone, czyli we wnętrzu pokoju w pobliżu okna. Najlepiej jest więc postawić je na parapecie od strony wschodniej lub zachodniej. A w upalne letnie dni dobrze jest je chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem. Trzeba jednak pamiętać, że storczyki, które mają za mało światła, słabo kwitną i nie rosną.

gdzie-moze-stac-storczyk

Pielęgnacja storczyka – nawożenie

Nawożenie storczyków może się różnić w zależności od ich odmiany. Jednak zazwyczaj orchidee najbardziej potrzebują składników odżywczych od marca do września, czyli wtedy gdy wypuszczają kwiaty i intensywnie rosną. Z kolei na zimę większość z nich wchodzi w czas spoczynku, ponieważ promieni słonecznych jest coraz mniej.

Do nawożenia można użyć specjalnego eliksiru, odżywki lub pałeczek nawozowych. Natomiast jeśli chodzi o częstotliwość nawożenia storczyków to powinno się to robić raz na 2-3 tygodnie. Jednym ze znaków, że Twoja roślinka potrzebuje składników odżywczych jest pojawienie się młodego liścia lub pędu kwiatowego.

Jak dbać o bliskie śmierci storczyki, czyli ratowanie roślinki

Jeśli zastanawiasz się jak uratować storczyka, to bardzo często sprawdza się przesadzenie uschniętej lub zwiędłej rośliny do nowego podłoża. Ponadto dobrze jest obciąć uszkodzone liście, czy zgniły pęd w miejscu, w którym zaczyna się zdrowy korzeń. W miejscu nacięcia należy jeszcze posypać węglem drzewnym.  

Storczyk powinno się umieścić w pojemniku z ziemią, przy czym na dnie powinien znaleźć się keramzyt. Jest on niezbędny do prawidłowego nawodnienia rośliny, co pomoże w odratowaniu korzeni i zapewni szybszy wzrost. Przy okazji warto pamiętać, że należy je przesadzać do 2-3 lata.

Jak podlewać storczyki?

Warto zwrócić uwagę na to jak często podlewać storczyki, ponieważ nierzadko jest to główny powód ich uśmiercenia. Najlepiej podlewać je niewielką ilością wody raz co tydzień lub dwa tygodnie. Jeśli roślina jest w przezroczystej osłonie, sprawa jest banalnie prosta. Gdy korzenie przybiorą srebrny kolor, należy orchidei dostarczyć wodę. Z zastrzeżeniem, że korzenie nie powinny stać w wodzie, ponieważ spowoduje to ich gnicie.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć? Storczyki podlewa się miękką wodą w temperaturze otoczenia. Jeśli chcemy użyć wody z krany, najpierw trzeba ją uzdatnić – przegotować lub pozostawić na kilka godzin w otwartej konewce w jasnym miejscu.

pielegnacja-storczyka-nawozenie-podlewanie

Jak obcinać storczyki? Czyli jak dbać, by im nie zaszkodzić

Pęd, który przybiera jasnobrązową lub żółtawą barwę zakończył kwitnienie i należy go przyciąć powyżej zdrowej części, dzięki czemu zostanie on pobudzony do dalszego kwitnienia. A gdy wszystkie kwiaty już opadną, warto podciąć gałązkę, z której wyrosły. Zaleca się podcięcie powyżej trzeciego oczka, dzięki czemu storczyk się wzmocni.

Jak zabarwić storczyka?

Intensywnie niebieskie płatki orchidei z pewnością przyciągają uwagę niejednej osoby. Fanów tych barwnych orchidei czeka jednak ogromny zawód, ponieważ po upływie jakiegoś czasu kwiaty zaczynają blednąć. Ponadto w naturze nie występują niebieskie, ani czarne odmiany tych roślin. Efekt niebieskich kwiatków jest możliwy poprzez wstrzyknięcie sztucznego barwnika do pędu w trakcie uprawy rośliny. W różnych źródłach internetowych można spotkać się na domowe sposoby na zabarwienie storczyki poprzez np. Farbowanie barwnikiem spożywczym, zaaplikowanie barwnika w nacięte pędy, wymieszanie wody z atramentem do podlewania. Jednakże każda z tych metod może uszkodzić roślinę i nie gwarantuje zabarwienia na określony kolor.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: