redakcja

Koszatniczki – jak o nie dbać? Najważniejsze informacje

Koszatniczki to urocze gryzonie, które są podobne do wiewiórek. Mają brązowo-szary kolor – są również odmiany o innym ubarwieniu. W warunkach domowych żyją średnio 8-10 lat. Koszatniczki osiągają 25-31 cm długości, z czego połowa to ogon. Pamiętajmy, że są to zwierzęta stadne, dlatego też powinniśmy mieć przynajmniej dwa osobniki tej samej płci. Większa ilość gryzoni pozwala na obserwację zachowań, które między nimi zachodzą.

Klatka dla koszatniczki

Koszatniczki są średniej wielkości gryzoniami, które potrzebują odpowiedniego lokum do życia. Klatka nie musi być wysoka. Optymalna wysokość dla dwóch koszatniczek to 40 cm. W podstawie klatka powinna mieć 80×50 cm. -jest to więc standardowa klatka, którą możemy kupić zarówno w stacjonarnych sklepach, jak i tych internetowych. Na każdą kolejną koszatniczkę powinniśmy dodać przynajmniej 20 cm wysokości. W ten sposób będziemy mogli dodać jedną lub dwie dodatkowe półki. Jeśli chcemy mieć większe stadko tych uroczych gryzoni, to dobry wyborem będzie woliera.

Woliery są dużymi klatkami, które są wykonane z drewna lub metalu. Woliera może być podobnej wielkości do szafy. Jest to zatem idealne lokum dla większej ilości koszatniczek. Na podłoże najlepiej sprawdzi się żwirek niezbrylający np. ten drewniany. Oczywiście codziennie powinniśmy wypuszczać gryzonie z klatki, żeby mogły swobodnie pobiegać po pokoju. Taki wybieg powinien trwać godzinę lub dwie.

Zabawki dla koszatniczek

W klatce koszatniczek muszą znaleźć się różnego rodzaju półki, na które będą mogły się wpinać. Dobrym pomysłem jest również włożenie grubej gałęzi, która posłuży gryzoniom do wspinaczki. – najlepiej wybrać gałąź z drzewa owocowego.

Dzięki temu koszatniczki będą mogły ścierać sobie na niej ząbki. Warto wspomnieć, że te gryzonie nie są tak skoczne jak szynszyle, dlatego też odstępy między półkami powinny być mniejsze. Kołowrotek pozwoli naszym pupilom rozładować napięcie i zapewni im rozrywkę.

Kołowrotek dla koszatniczki i inne akcesoria

W naturze koszatniczki pokonują kilka kilometrów dziennie. Taki kołowrotek musi być odpowiednio duży – absolutnie minimum to 30 cm średnicy, chociaż lepiej sprawdzi się znacznie większy. Najlepszy będzie drewniany, gdyż ma on jednolitą powierzchnię, trzeba się jednak musimy liczyć się z tym, że koszatniczki będą go podjadać.

Poidełko na wodę najlepiej ustawić na spodzie klatki. W ten sposób kapiąca woda spadnie prosto na żwirek, a nie na drewnianą półkę. W klatce musi znaleźć się też paśnik na siano, może on również znajdować się na spodzie klatki. Miski ceramiczne również musimy umieścić na spodzie klatki. Jeśli chcemy dać miskę na półkę, to najlepiej wybrać metalową. Miski metalowe możemy przymocować do boku klatki, co uniemożliwia ich zrzucenie. W klatce może znaleźć się również domek. Dla koszatniczek dobrze sprawdzi się domek wiszący. Gryzonie te chętnie korzystają również z hamaków.

Co jedzą koszatniczki

Ważnym elementem w hodowli koszatniczek jest odpowiednie żywienie. Są to aktywne zwierzęta, które potrzebują zbilansowanej diety ubogiej w tłuszcze i cukry. Podstawą diety koszatniczek jest siano. Pomaga ono w ścieraniu zębów, a także poprawia pracę jelit. Następnie są suszone zioła, kwiaty, kora drzew i korzenie roślin.

Koszatniczki mają delikatny układ pokarmowy, dlatego też w ich diecie powinno znaleźć się głównie suszone pożywienie. W sklepach znajdziemy gotowe mieszanki ziołowe dla koszatniczek. Zioła są niskokaloryczne i zawierają wiele cennych składników odżywczych. Oczywiście raz dziennie możemy podawać koszatniczkom świeże warzywa i owoce. Te drugie powinniśmy traktować jako przysmak, gdyż koszatniczki mają skłonność do cukrzycy.

Z warzyw warto podawać te liściaste, które są lubiane przez te gryzonie. Do tego warto dodać inne warzywa i w ten sposób skomponujemy pyszną sałatkę dla naszych pupili. Karma dla koszatniczek to dobre uzupełnienie diety. W ten sposób zapobiegniemy ewentualnym niedoborom. Dziennie podajemy jedną łyżkę stołową karmy na jedną koszatniczkę. W przypadku młodych osobników możemy podać dwie łyżki, co pozytywnie wpłynie na ich rozwój. Musimy regularnie ważyć koszatniczki, co pozwoli nam dobrać odpowiednie porcje pokarmów. W ten sposób unikniemy nadwagi, która może skrócić życie naszych pupili.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: