redakcja

Suche oczy – objawy, przyczyny, leczenie oraz czynniki je powodujące

Suche oczy są wynikiem wydzielania przez gruczoły łzowe łez w nieodpowiedniej ilości, jakości lub dystrybucji. Stan ten szybko prowadzi do nieprzyjemnego uczucia dyskomfortu, zaburzeń widzenia, ale też do niestabilności filmu łzowego ze zwiększonym ryzykiem zapalenia powierzchni oka.

Suchość oczy a film łzowy

Łzy tworzące film łzowy składają się z trzech elementów (lipidy, woda i śluz), które działają w całkowitej równowadze, a najmniejsze zaburzenia będą miały wpływ na samopoczucie oka. Te trzy warstwy podążają jedna za drugą, aby dotrzeć do powierzchni oka.

 1. Warstwa lipidowa, bogata w kwasy tłuszczowe, wytwarzana jest przez gruczoły powieki i zapobiega odparowywaniu wody.
 2. Warstwa wodnista jest wytwarzana przez aktywność gruczołów łzowych i zawiera między innymi tlen.
 3. Śluz, produkowany przez gruczoły w spojówce, służy do rozprowadzania i utrzymywania jedno

Te trzy elementy filmu łzowego będą mechanicznie chronić oko poprzez smarowanie, odżywianie i nawilżanie. Dodatkowo chronią ją chemicznie poprzez aktywność bakteriobójczą oraz utrzymywanie ph łzy w granicach 7,3-7,7.

Suche oczy – przyczyny

Oczywiście, ideałem jest poznanie przyczyn tej suchości, aby leczyć ją jak najlepiej i jak najszybciej. Może to być bardzo zróżnicowane:

 • noszenie soczewek kontaktowych,
 • długotrwałe patrzenie w ekran komputera,
 • klimatyzacja, palenie, zanieczyszczenie, wiatr, wysokość nad poziomem morza, słońce, itp.,
 • wiek (>60 lat) powodujący zanik gruczołów łzowych,
 • przyjmowanie niektórych leków, których skutkiem ubocznym jest operacja oka,
 • zaburzenia hormonalne (takie jak np. menopauza, ciąża, menstruacja),
 • alergie, które często są odpowiedzialne za zapalenie oczu,
 • niedobór witaminy A, omega 3 lub 6,
 • przewlekłe zapalenie spojówek,
 • anomalie anatomiczne oka,
 • a także niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak zespół Gourgerota-Sjögrena.
suche-czy-zespol-syndrom-suchego-oka

Suche oko – objawy

Najczęściej osoba skarży się na łzawienie oczu, a nie na suchość w oczach, która jest odruchową reakcją na podrażnienie powierzchni oka. Niektórzy ludzie będą mówić o pieczeniu i ciałach obcych („ziarenka piasku w oku”). Zaś inni staną się wrażliwi na światło, będą odczuwać swędzenie lub zmęczenie oczu, kłucie, a czasem nawet utratę wzroku.

Suche oczy – leczenie

Leczenie zespołu suchego oka jest zwykle objawowe i odbywa się poprzez stosowanie sztucznych łez w kroplach do oczu, aplikowanych kilka razy dziennie w zależności od potrzeb. W cięższych przypadkach stosuje się maści, tłuste maści lub krople z tłuszczem, ponieważ pozostają one w kontakcie z okiem przez dłuższy czas i zapobiegają utracie wody. Jako że są bardzo nieprzyjemne w użyciu, preferuje się ich stosowanie wieczorem.

Jakie krople na suche oko?

Jednymi z najczęściej wymienianych i najpopularniejszych kropel na suchość oczu są m.in.: Starazolin, Vizik krople. Jednak jeśli i one nie pomagają lub cierpisz na bardzo suche, wręcz przesuszone oczy to warto zgłosić się do specjalisty. Z pewnością dobierze on odpowiedni preparat dostosowany do Twoich potrzeb. 

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: