redakcja

Sposoby na czkawkę – jak najlepiej się jej pozbyć, jakie są jej przyczyny i czym jest?

Pojawia się znikąd i od razu stawia Cię w centrum zainteresowania, czy tego chcesz, czy nie. Mimowolna, głośna, uciążliwa i nie da się jej zagłuszyć. Świetna metoda na skierowanie wszystkich oczu na ciebie. Co jednak, gdy nie jest to pożądane? Poznaj najlepsze sposoby na czkawkę.

Co to jest czkawka?

Choć pewnie każdy z nas choć raz w życiu miał z nią do czynienia, dobrze jest wyjaśnić, czym właściwie ona jest. Czkawka to nieumyślne, niekontrolowane skurcze przepony, które się powtarzają w regularnych, a po czasie malejących odstępach czasu. Jednak bez obaw – jest niegroźna i najczęściej po kilku – kilkunastu minutach przechodzi sama.

Czkawka – przyczyny

Czkawkę wywołuje podrażnienie włókien współczulnych, które unerwiają narządy zarówno jamy brzusznej jak i klatki piersiowej. W takim przypadku mięśnie przepony nierównomiernie się kurczą i rozkurczają, a powietrze wdychane jest niejednostajnie. Prowadzi to do zamknięcia się głośni oraz zatrzymania prawidłowego przepływu powietrza, co odczuwane jest właśnie jako czkawka.

Ta dolegliwość najczęściej pojawia się w kilku sytuacjach. Czkawka najczęściej pojawia się po jedzeniu lub piciu – gdy połykamy zbyt szybko i zbyt dużo. Może ją spowodować także żucie gumy, która powoduje, że się “zapowietrzamy”. Ponadto z tym irytującym stanem możemy mieć do czynienia podczas spożywania alkoholu, palenia lub jedzenia bardzo ostrych potraw.

Oprócz typowo codziennych sytuacji, które mogą ją spowodować, istnieją jeszcze inne przyczyny czkawki:

  • niepożądane działanie poszczególnych leków,
  • szkodliwe opary,
  • choroby układu pokarmowego,
  • choroby psychiczne,
  • zaburzenia elektrolitowe,
  • uszkodzenie nerwu przeponowego.

Sposoby na czkawkę

 Jak się pozbyć czkawki? Ile osób tyle odpowiedzi. Wiele wśród naszych znajomych ma swoje sprawdzone, “najlepsze” sposoby na czkawkę, które polecają innym. Część z nich jest bardziej skuteczna, część mniej. Najlepiej jednak samemu je przetestować i znaleźć swój złoty środek. Dlatego poniżej kilka metod, wśród których miejmy nadzieję, znajdziesz swojego niezawodnego  faworyta.

Najpopularniejsza metoda na czkanie – wstrzymanie oddechu

Znana już od najmłodszych lat technika może okazać się tą najlepszą. Wystarczy nabrać jak najwięcej powietrza do płuc i wstrzymać oddech tak długo na jak długo jesteś w stanie. Czynność najlepiej wykonać z zatkanym nosem. Jak to pomaga w pozbyciu się czkawki? Otóż dzięki temu zwiększa się stężenie dwutlenku węgla we krwi, co znacznie rozluźnia przeponę.

Klasyczny sposób na czkawkę – przestraszenie

Jednym z pierwszych odruchów ludzi, którzy słyszą czkanie jest zajście od tyłu z okrzykiem “bu!”. Zatem mając czkawkę obyś znajdował/a się wtedy wśród kumatych ludzi, którzy będą wiedzieli jak ci napędzić stracha.

Słodkie sposoby na czkawkę

Można straszyć, można nie oddychać, ale można też to zrobić przyjemniej. Ssanie cukierka, miodu, łyżeczki cukru masła orzechowego może pomóc poprzez odwrócenie uwagi. Gdy nasz organizm skupia się na czynności przełykania, przepona chyłkiem może wrócić do swojego normalnego trybu. 

Dla lubiących zimny dreszczyk – równie dobrze można ssać kostkę lodu.

jak-pozbyc-sie-czkawki

Kwaśnie sposoby na czkawkę

Jeśli nie jest się fanem słodyczy, a za to brakuje nam witaminki C to zaleca się zagryzienie cytryny, porzeczek, czy grejfruta. Może być to szok dla organizmy równoznaczny z przestraszeniem np. przez znajomych.

Rozluźniające metody na czkawkę

Kolejną często wymienianą techniką na zatrzymanie czkawki jest po prostu rozluźnienie się – wzięcie długich, głębokich, regularnych oddechów, aż nasz organizm sam się uspokoi, a wszystko unormuje.

Jak się pozbyć czkawki? Klepaniem po plecach

Tak. Dobrze widzicie. Delikatne klepanie po plecach może pomóc – dzięki temu przepona może wrócić do normalnego rytmu pracy.

Co jeszcze na czkawkę? 10 małych łyków wody

Na czkawkę czy to po jedzeniu, alkoholu, czy po pijackiej imprezie – weź 10 małych łyków zimnej wody. Spowodowana tym rytmiczność pracy przełyku uspokaja oddech i pomaga wrócić przeponie do normalnego rytmu.

najlepsze-sposoby-na-czkawke

A czy istnieją sposoby na czkawkę pijacką?

Niestety najlepszym sposobem jest ograniczenie ilości spożywanych napojów wyskokowych lub tzw. “zapitki”, zwłaszcza tej gazowanej. Jesli ktoś jednak nie chce korzystać z tak drastycznych metod, klasyczne techniki także i w tym przypadku powinny się sprawdzić. A jeśli nawet one nie są w stanie dać rady pijackiej czkawce, warto na chwilę nie przyjmować płynów i wrócić do nich, gdy moc tego niszczyciela imprezy i poważnych rozmów- czkawki osłabnie.

Ciekawym sposobem na czkawkę może być także siedzenie 2 minuty z kolanami przyciągniętymi do klatki piersiowej. Aby zadziałało, trzeba nachylić się do przodu, tak aby ciężar ciała naciskał na przeponę przez co doprowadzi do zatrzymania skurczów.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: