redakcja

Łysienie plackowate – jak je pokonać?

Zazwyczaj łysienie plackowate diagnozuje się bardzo szybko. Ma ono na tyle silne i trudne do przeoczenia objawy, że sami pacjenci są w stanie je rozpoznać. Co dalej?

Jeżeli sam jesteś w takiej sytuacji, to na pewno na początku powinieneś skupić się na sumiennym zaplanowaniu leczenia i rozpoczęcia go jak najszybciej. Gdy będziesz zwlekać a choroba się rozwinie, to grozi Ci całkowita utrata włosów. Zarówno z głowy, jak i innych części ciała. Uspokajając cię, warto jednak zaznaczyć, że aż w 80% chorych dochodzi do reemisji choroby, gdy trwa ona krócej niż rok.

łysienie plackowate przykład choroby

Preparaty na łysienie plackowate

Przeważnie leki doustne wydają nam się najskuteczniejsze. Chcemy leczyć problem od wewnątrz, dlatego też najprawdopodobniej nie chcesz nawet testować na sobie tych wszystkich maści, kremów czy żelów, w obawie, że to za mało na pokonanie choroby

W przypadku łysienia plackowatego znacznie częściej stosuje się preparaty miejscowe od tych doustnych. Od razu możesz więc wybrać się do apteki po jakąś maść, żel albo jeszcze inny roztwór. Aby skorzystać z leków wydawanych na receptę, w pierwsze kolejności zapisz się na konsultację do gabinetu dermatologicznego, by to właśnie dermatolog mógł ci przepisać jak najlepsze środki.

Zawsze można też połączyć leczenie miejscowe z tym, które ma zadziałać na organizm od wewnątrz. Nie powinieneś jednak sam tego ustalać. Łysienie plackowate jest na tyle poważną chorobą, że raczej nikt nie jest w stanie uporać się z nią na własną rękę, bazując na jakichś naturalnych czy domowych metodach leczenia. Nie bój się skonsultować z prawdziwym lekarzem. Nawet jeśli nie wiesz do końca, do kogo mógłbyś zgłosić się ze swoim problemem, w pierwszej kolejności zawsze możesz pójść po prostu do swojego lekarza rodzinnego, aby od niego otrzymać skierowanie do odpowiedniego specjalisty. Dobrym pomysłem będzie też zapisanie się na wizytę u dermatologa. To właśnie ten lekarz może przepisać ci pewne leki sterydowe, które zazwyczaj wspomagają leczenie łysienia plackowatego. Są to środki przeznaczone do przyjmowania doustnego.

łysienie plackowate w trakcie choroby

Terapia DCP

Dość niecodzienną, ale naprawdę ciekawą i wartościową metodą leczenia łysienia plackowatego, jest terapia DCP. Pacjent zostaje wystawiony na działanie konkretnego alergenu. Terapia jest więc całkowicie bezpieczna i lekarz ma pełną kontrolę nad jej przebiegiem. Alergen umieszczany jest bezpośrednio na skórze, dzięki czemu ma wywołać pewną odpowiedź immunologiczną. Efekt? Układ immunologiczny znów zaczyna prawidłowo pracować. Sprawdzając najskuteczniejsze sposoby na łysienie plackowate, niemalże zawsze natkniesz się właśnie na terapię DCP, która absolutnie nie ma sobie równych.

Specjalistyczna pielęgnacja

Zwróć też uwagę na to, w jaki sposób pielęgnujesz na co dzień swoje włosy oraz skórę głowy. Pielęgnacje dostosowuje się do konkretnych problemów. Jeżeli te problemy są spore (a takie właśnie są, skoro cierpisz na łysienie plackowate), powinieneś przede wszystkim zrezygnować z używania klasycznych drogeryjnych kosmetyków. Powinieneś wybierać tylko preparaty dermatologiczne, występujące w aptekach. Niektóre dermokosmetyki potrafią nawet częściowo hamować utratę włosów. Przyczyniają się przy okazji do szybszego odrastania utraconych włosów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z tych kosmetyków skorzystać i wprowadzić je do codziennej pielęgnacji.

łysienie plackowate

Dodatkowa suplementacja

Zawsze warto też zadbać o organizm od środka. Suplementacja pomoże mu nieco lepiej funkcjonować i dzięki temu też lepiej radzić sobie z różnymi chorobami. Naturalne sposoby na łysienie plackowate bardzo często polegają na przyjmowaniu zwiększonych dawek witaminy D. Ta substancja odżywcza na pewno nigdy ci nie zaszkodzi. Spróbuj więc przez jakiś czas przyjmować ją w suplementach diety, a być może objawy łysienia plackowatego ulegną osłabieniu.

Łysienie plackowate u dzieci

Niestety, choroba pojawia się wśród niepełnoletnich często – ale oczywiście, nie dotyczy tylko ich. Początek choroby może wystąpić w każdym wieku – niezależnie od płci, czy rasy. Ten problem może dotyczyć każdego.

Niestety, nie znamy dokładnych mechanizmów powstawania choroby – wiadomo, że mogą istnieć predyspozycje genetyczne, czy problemy z autoimmunologią. Równie ważne, mogą być też czynniki psychiczne i …stres.

Łysienie plackowate generalnie nie wpływa na ogólny stan zdrowia.. Łysiejąca głowa jednak wygląda na tyle nieestetycznie, że dość mocno może wpłynąć na dobrostan chorego. Stres może się nasilić, podobnie jak problemy z samooceną i samoakceptacją, brakiem pewności siebie, zamknięciem się w sobie, obniżeniem poczucia własnej wartości. Dlatego właśnie łysienie plackowate u dzieci jest szczególnie groźne. W końcu wyżej wymienione skutki choroby mogą szczególnie źle wpłynąć na dorastające pociechy.

Niestety, rzeczywistość szkolna wygląda jak wygląda – cierpiący na łysienie plackowate może być narażony na różne formy ostracyzmu społecznego. Dzieci mogą być wyśmiewane, szykanowane, wytykane palcami – co bardzo mocno może odbić się na ich psychice. A większa ilość stresu raczej nie wpłynie pozytywnie na reemisje choroby.

Prócz tradycyjnego leczenia, warto więc pomyśleć o terapii psychologiczno-pedagogicznej dla cierpiących na łysienie plackowate u dzieci. A gdy formy ostracyzmu będą szczególnie uciążliwe – warto porozmawiać z pracownikami szkoły. Powinni wtedy zwrócić na to szczególniejszą uwagę.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: