redakcja

Podwyższone grządki – dlaczego warto mieć je w swoim warzywniku? Gdzie kupić, czym wypełnić, jak sadzić?

Uprawy warzyw we własnym ogrodzie, a co za tym idzie – podwyższone grządki warzywne, stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak ze względu na to, że zwracamy coraz większą uwagę na to co jemy. Własna uprawa owoców i warzyw jest w stu procentach ekologiczna. Dzięki temu mamy pewność, że w uprawie nie są stosowane chemiczne nawozy i opryski. A podwyższony ogródek warzywny będzie piękną dekoracją zewnętrzną.

Podwyższone grządki – dlaczego warto mieć je w swoim warzywniku?

Podwyższone grządki to dobre rozwiązanie, jeśli normalnie w gruncie nie chcą rosnąć nam warzywa. Często jest to związane z wyjałowioną bądź zbyt twardą glebą. Podwyższone grządki warzywne będą dobrym rozwiązaniem również na zbyt mokrej glebie. Dzięki temu unikniemy chorób grzybowych wśród naszych warzyw. Tak więc wysokie grządki w ogrodzie czy w szklarni sprawdzą się świetnie.

Podwyższone grządki – gdzie kupić?

podwyzszone-grzadki-czym-wylenic-warstwy

Gotowe skrzynie możemy kupić w sklepach ogrodniczych bądź internetowych (np. allegro, olx). W swojej ofercie wysokie grządki powinny mieć takie sklepy jak Obi, Castorama, Leroy Merlin. W zależności od materiału można znaleźć podwyższone grządki drewniane, z cegły, metalowe (z blachy), z desek kompozytowych, czy z tworzywa sztucznego.

Jak zrobić podwyższone grządki?

Bardzo łatwo można podniesioną grządkę warzywną także wykonać samemu np. z desek. Pamiętajmy jednak o tym, żeby zabezpieczyć drewno przed wilgocią. Kiedy umieścimy skrzynię na docelowym miejscu, warto wykopać wierzchnią warstwę ziemi. Dzięki temu pozbędziemy się chwastów. Spód skrzyni musimy zabezpieczyć siatką na krety. Od wewnątrz wykładamy skrzynkę czarną agrowłókniną. W ten sposób zabezpieczymy skrzynie przed chorobami grzybowymi, które pochodzą właśnie z mokrej gleby. Można także bardzo prosto zrobić podwyższone grządki ze zwykłych bloczków betonowych lub palet. Grządka z palet jest zdecydowanie najbardziej popularna ze względu na dostępność. 

Podwyższone grządki – czym wypełnić?

Do skrzyni najlepiej kupić ziemię ogrodową. Jest ona lekka, żyzna i przepuszczalna, co ułatwi uprawę warzyw. Na dnie skrzyni możemy umieścić skoszoną trawę, pokrzywę, skrzyp polny, spróchniałe patyki, a także słomę. W kolejnych latach upraw produkty te staną się nawozem dla warzyw. Dobra wysoka grządka posiada więc warstwy – najpierw suchy podkład, a dopiero następnie ziemia ogrodowa wraz z warzywami.

Grządki podwyższone – co sadzić?

Kiedy mamy przygotowane grządki, możemy przystąpić do uprawy. Oczywiście wcześniej warto przygotować rozsady, gdyż niektóre warzywa tego wymagają. Sadzonki możemy także kupić w sklepach ogrodniczych, bądź na lokalnym bazarze. Warzywa korzeniowe, cebulowe, dyniowate i kapustne możemy siać bezpośrednio do gruntu. Chociaż niektóre z nich zdecydowanie lepiej rosną z rozsady. Warzywa o długim okresie wegetacji muszą być sadzone do gruntu z wcześniej przygotowanej rozsady. Jeśli posadzimy je z nasion do gruntu, to nie zdążą zakwitnąć i nie zbierzemy plonu. Dlatego musimy przygotować sadzonki. 

grzadki-podwyzszone-warzywniak-ogrodowy-warstwy

Podniesione grządki na warzywa – jak uprawiać rośliny?

Pierwsze rozsady przygotowujemy już na przełomie lutego i marca. Na opakowaniach nasion są dokładne informacje kiedy przygotowujemy rozsady, a także kiedy możemy umieścić warzywa w gruncie. Dlatego warto czytać etykiety i wybrać różne odmiany poszczególnych warzyw. Dzięki temu przez cały sezon będziemy zbierać plony. W pierwszym roku nie musimy nawozić roślin, jeśli napełniamy skrzynię na podwyższone grządki kupioną ziemią. W późniejszych latach możemy wykorzystać do nawożenia obornik granulowany. Jest on niedrogi, a jednocześnie dostarcza warzywom niezbędnych składników odżywczych, których potrzebują do wzrostu. 

Nawadnianie podwyższonych grządek

Warzywa powinniśmy podlewać o stałej porze rano lub wieczorem. Jeśli zdecydujemy się na podlewanie rano, to musimy uważać, żeby nie oblać liści i łodyg. Woda w tych miejscach pod wpływem słońca może spowodować oparzenia, co może doprowadzić do śmierci rośliny.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: