redakcja

Jak dbać o aloes?

Aloes to roślina znana i wykorzystywana od pokoleń. Kiedyś egzotyczna, teraz coraz częściej zdobi mniejsze i większe mieszkania. Jeśli Ciebie też ciekawi i chcesz się dowiedzieć, jak dbać o aloes to zapraszam do lektury!

Aloes – co to za roślina?

Jest około 300 gatunków aloesu, jednak najczęściej hoduje się aloes zwyczajny. Liście tej rośliny osiągają długość 40-50 cm i są bogate w miąższ. Liście aloesu zwyczajnego układają się w rozetę o wysokości do jednego metra. Inną często hodowaną w domu odmianą jest aloes drzewiasty. Może osiągać wysokość nawet dwóch metrów. Liście aloesu w tym wypadku są mniejsze, jednak jest ich znacznie więcej.

aloes-podloze-jak-podlewac-jak-pielegnowac

Aloes – właściwości

Aloes to roślina znana ze swoich prozdrowotnych właściwości. Nie bez powodu znajdziemy go w wielu kosmetykach. Sok z aloesu możemy spożywać, co pozytywnie wpływa na pracę układu trawiennego i krwionośnego, a także zmniejsza objawy alergii. Z kolei miąższ z liści możemy stosować bezpośrednio na skórę całego ciała. Jak więc widzisz, aloes może ukoić i dbać zarówno o twoje wnętrze jak i zewnętrzny wygląd.

Aloes łagodzi podrażnienia i uczucie swędzenia, które towarzyszy przy alergii skórnej. Dodatkowo przyspiesza gojenie się ran. Jest to również dobry sposób na łupież. Aloes dobrze sprawdzi się jako maseczka nawilżająca do twarzy i ciała, a także do włosów. Miąższ aloesu w 99% składa się z wody. Resztę stanowią składniki aktywne.

Jak dbać o aloes w doniczce?

Aloes należy do sukulentów. Są to rośliny, które magazynują wodę w korzeniach i liściach. Sukulenty to stosunkowo mało wymagające rośliny, które świetnie rosną w doniczce. A jak pielęgnować aloes? O tym mowa w częściach poniżej.

Jak podlewać aloes?

jak-dbac-o-aloes

Największym błędem przy pielęgnacji aloesu jest zbyt częste podlewanie (zarówno aloesu zwyczajnego jak i drzewiastego). Podlewać należy wtedy, kiedy ziemia będzie sucha. Aloes (aloe vera, kwiat) podlewa się średnio raz na dwa tygodnie. Sukulenty zdecydowanie lepiej znoszą przesuszenie niż przelanie. 

Aloes a podłoże – jak właściwie dbać o nawożenie?

Warto zwrócić uwagę na to w jakim podłożu rośnie nasz aloes. Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna. W sklepach ogrodniczych możemy kupić ziemię do kaktusów, która dobrze sprawdzi się w przypadku aloesu. Jeśli chodzi o nawożenie, to możemy użyć nawozów do sukulentów i kaktusów. Zamiast tego można użyć także biohumus. 

Aloes – jak przesadzać?

Aloes zwyczajny wypuszcza sadzonki od korzeni. Kiedy osiągną 10-15 cm, to wystarczy je oderwać i posadzić do osobnej doniczki. W przypadku aloesu drzewiastego, sadzonki wyrastają z uschniętych części rośliny. W tym wypadku sadzonki odrywamy, wsadzamy do wody i sadzimy dopiero kiedy wypuszczą korzenie.

Jak dbać o aloes w domu w różnych porach roku?

W czasie wiosny i lata nawozimy przy każdym podlewaniu, co dobrze wpłynie na wzrost rośliny. Z kolei w okresie jesienno-zimowym nawozimy co drugie lub trzecie podlewanie. W domowych warunkach rzadko zdarza się, żeby aloes zakwitł. Jednak może się to zdarzyć wczesną wiosną. Aloes przesadzamy średnio co 3 lata do nieco większej doniczki. Starsze rośliny będą wytwarzać sadzonki. 

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: