redakcja

Ocieplenie dachu płaskiego – izolacja wełną lub styropianem

W momencie gdy zbliża się zima, jedną z ważniejszych kwestii na które powinno się zwrócić uwagę jest odpowiednia izolacja termiczna domu. W końcu to w nim spędzamy najwięcej czasu i chcemy, aby nas chronił przed zbyt niskimi temperaturami. Jak wygląda ocieplenie dachu płaskiego oraz jak się przygotować? Podpowiadamy poniżej. 

Ocieplenie dachu płaskiego

W budownictwie lat 60. i 70. ale i w wielu młodszych budynkach mamy do czynienia z dachami płaskimi wentylowanymi lub nie. Konstrukcja dachów wentylowanych opiera się o pozostawienie pustki powietrznej, która, jak uważano, miała zapewniać jakościową termoizolację dachową. W drugim przypadku wykorzystywano materiał, którego wartość izolacyjna nie jest na tyle dobra, by ograniczyć wysokie straty ciepła uciekającego przez dachy budynków mieszkalnych. W obydwu przypadkach położenie warstwy izolacji termicznej i zapewnienie jakościowej wentylacji wciąż jest możliwe i niezwykle opłacalne.

Ocieplenie dachu wełną i styropianem

Najczęściej wykorzystywanymi materiałami termoizolacyjnymi dachów płaskich, ale i spadzistych są wełna mineralna i styropian. Wełna mineralna jest materiałem niepalnym i ognioodpornym, gwarantujący wysoką termoizolacyjność, izolację akustyczną i dobrą paroprzepuszczalność. Styropian wymaga nieco innych warunków, by odgrywać wartościową rolę jako izolator termiczny. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na występującą wilgotność powietrza, która nie powinna być większa niż 5 procent dla warstwy położonego styropianu. Jest on materiałem samogasnącym i niezwykle lekkim — czasem nawet 9 razy lżejszym od wełny mineralnej. Ma to istotne znaczenie, szczególnie gdy położenie warstwy wełny mineralnej mogłoby zagrażać zniszczeniem dachu lub zbytnim obciążeniem ścian nośnych.

Termoizolacja dachu płaskiego – krok po kroku

Izolacja dachu wentylowanego

Aby prawidłowo zadbać o dach wentylowany, w pierwszej kolejności układa się paroizolację, na niej termoizolację z wełny mineralnej lub styropianu. Między tymi warstwami a stropem pozostawia się przestrzeń wentylacyjną. W ścianach w pustce izolacyjnej wykonuje się otwory wentylacyjne w odległościach nie większych niż 3 metry. Aby zabezpieczyć się przed zagnieżdżeniem się w niej ptaków lub owadów zabezpiecza się je siatką. Tak zaprojektowana izolacja termiczna działa doskonale wraz z położoną na dachu warstwą izolacji wodoszczelnej, którą wykonuje się z innych materiałów budowlanych takich, jak choćby papa.

Izolacja dachu niewentylowanego

Dachy niewentylowane mają nieco inną konstrukcję termoizolacji. W tym wypadku nie pozostawia się szczeliny wentylacyjnej, a warstwę wodoszczelną kładzie się bezpośrednio na izolacji termicznej. Aby zapewnić odprowadzenie wody i wilgoci z dachu budynku wylewa się warstwę spadkową. W tym celu najlepiej jest wykorzystać lekki beton. Dzięki tak stworzonemu nachyleniu oraz wykonaniu jakościowej warstwy wodoszczelnej woda swobodnie będzie spływać do rynien, a wilgoć nie będzie przenikać do izolacji.

izolacja-dachu-welna-styropianem

Koszt izolacji dachu a zwrot z inwestycji

Ocieplenie dachu płaskiego podobnie jak dachu spadzistego gwarantuje uzyskanie znacznie mniejszych strat ciepła. Pozwala to na gromadzenie oszczędności na ogrzewaniu budynku mieszkalnego, domu jednorodzinnego, a także ogrzewanych budynków gospodarczych, produkcyjnych, handlowych czy usługowych. Niższe koszty ogrzewania z pewnością zwrócą koszt remontu w niedługim czasie po jego wykonaniu. To zaledwie kilka lat. Z tego powodu, gdy planuje się długotrwałe użytkowanie danego lokalu, położenie warstwy termoizolacji jest zdecydowanie opłacalną inwestycją.

Ile kosztuje ocieplenie dachu?

Trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że do łącznej ceny należy wliczyć koszt robocizny wraz materiały. Ceny mogą się różnić w zależności od wielkości miasta. Ponadto zważywszy na ostatnie wzrosty cen materiałów budowlanych, całkiem możliwe, że będą wyższe niż w momencie pisania artykułu. 

Ile kosztuje ocieplenie dachu wełną?

Standardowo koszt za materiały wynosi 50 zł/m2, a cena wykonawców to średnio 40 zł/m2. Zatem koszt ocieplenia dachu wełną to 90 zł/m2, więc w przypadku posiadania dachu o powierzchni o pow. 80 m2 – 7 200 zł, a dach o pow. 100m2 – 9 000 zł, za dach o pow. 150m2 – 13 500 zł.

Ile kosztuje ocieplenie dachu styropianem?

Cena styropianu to średnio 40 zł/m2, podczas gdy koszt robocizny pozostaje na podobnych poziomie co powyżej. W związku z tym szacunkowy całkowity koszt za m2 to 80 zł. Tak więc za izolację dachu o powierzchni 100m2 styropianem zapłacimy 8 000 zł, a za dach o pow. 150m2 – 12 000 zł netto.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: