redakcja

Królik miniaturka – co warto wiedzieć?

Królik miniaturka to dość popularne zwierzę wśród osób, które decydują się na posiadanie gryzonia. Kupując królika z hodowli, mamy do wyboru wiele ras królików, które różnią się wielkością, wyglądem, a także kolorem i rodzajem sierści. Króliki mogą różnić się również charakterem!

Warto rozważyć również adopcje królika – w większości większych miast prężnie działają królicze stowarzyszenia, gdzie znajdziesz całą masę słodkich gryzoni oczekujących na nowy dom. Oczywiście, łatwiej wybrać się do zoologicznego – ale może warto jednak zrobić coś dobrego i zdecydować się na adopcje?

Królik miniaturka – ile żyje?

Królik miniaturka żyje około 7-8 lat. Jego waga nie przekracza 3,5 kg. Oczywiście rasowe króliki mogą ważyć nawet mniej niż kilogram. jednak te ze sklepu zoologicznego ważą z reguły ponad 2 kg.

Królik to dość duże zwierzę, dlatego potrzebuje dużej klatki. Jej długość to minimum 100 cm. chociaż lepiej sprawdzi się ta o długości 160 cm – tak naprawdę im większa klatka tym lepiej. Dobrym pomysłem jest również, gdy jest stale otwarta – w ten sposób królik może się wybiegać kiedy tylko chce, a klatka służy mu jako kuweta i miejsce do wypoczynku.

W klatce możemy zamykać króliki kiedy idziemy spać lub kiedy nie ma nas w domu. Wiele osób decyduje się również na trzymanie królika bez klatki. Oczywiście musimy wtedy odpowiednio zabezpieczyć pokój, w którym znajduje się zwierzę. Dodatkowo musimy postawić kuwetę, paśnik, miskę na wodę i pokarm. Warto także kupić legowisko dla królika.

Królik miniaturka – opieka

królik miniaturka

Klatka dla królika musi być odpowiednio wyposażona. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się żwirek -trociny lub ściółka konopna nie nadają się dla królika. Podłoże tego rodzaju jest za lekkie i kiedy królik będzie skakał wszystko wyleci poza klatkę. Żwirek drewniany jest najłatwiej dostępny. Dodatkowo jest stosunkowo niedrogi. Żwirek dobrze chłonie mocz.

W klatce powinniśmy postawić legowisko, na którym królik będzie mógł się położyć. Domek sprawdzi się w przypadku lękliwych królików. Gryzonie te możemy łatwo nauczyć załatwiania się do kuwety, którą ustawiamy w rogu klatki. W ten sposób w klatce będziemy mogli umieścić kocyk, a żwirek będzie jedynie w kuwecie. Jest to przydatne również podczas wybiegów. Dzięki temu królik nie będzie załatwiał się gdzie popadnie, tylko uda się do kuwety.

Królik miniaturka – tips & tricks

królik miniaturka baranek

Króliki musimy codziennie karmić. Najlepiej robić to 2-3 razy dziennie małymi porcjami – mimo niepozornego wyglądu, możesz trafić na gryzonia-łakomczucha, który zje to co mu dasz – za nic mając ryzyko nadwagi.

Oprócz tego codziennie musimy wymieniać wodę na świeżą. Siano powinno stałe znajdować się w paśniku. Codzienne musimy wypuszczać królika z klatki na przynajmniej dwie godziny -w tym czasie nasz pupil będzie mógł się wybiegać. Oczywiście musimy zabezpieczyć odpowiednio pokój. Mowa tutaj o schowaniu kabli i zasłonięciu kontaktów.

Oswajanie królika miniaturki

królik miniaturka leżący na trawie

Króliki to towarzyskie zwierzęta, jednak różnią się charakterem. Niektóre lubią być noszone na rękach, a inne wolą być głaskane na ziemi. Oswajanie królika powinniśmy zacząć już od jego pierwszych dni w naszym domu. Na początku musimy podawać mu przysmaki z ręki. W ten sposób królik skojarzy naszą rękę z czymś dobrym. Następnie możemy zacząć głaskać królika. Podnoszenie to kolejny krok. Tutaj musimy pewnie trzymać królika, żeby ten się nie wyrwał. Miniaturki, podobnie jak świnki morskie dobrze dogadują się z psami – z reguły się ich nie boją, choć powinieneś uważać i mieć zaufanie do czworonoga, by króliś swej odwagi nie przypłacił życiem.*

*Jak królik miniaturka autora tego tekstu, 20 lat temu 🙁

Czym karmić królika?

Podstawą żywienia królika jest siano i suszone zioła. Siano musi stale znajdować się w paśniku, gdyż poprawia perystaltykę jelit. Suszone zioła, warzywa i owoce powinniśmy codziennie podawać. W sklepach znajdziemy gotowe mieszanki ziół dla królików. Możemy również kupić pojedyncze rodzaje ziół i samodzielnie sporządzać mieszanki. W jednym posiłku powinno się znaleźć przynajmniej 5 rodzajów ziół. Karma dla królika nie powinna zawierać zbóż, które są tuczące – nadwaga z kolei prowadzi do wielu groźnych dla życia królika chorób. Na jednego królika podajemy łyżkę stołową karmy dziennie. Jest to dobre uzupełnienie diety w składniki odżywcze.

Świeże warzywa i owoce możemy podawać raz dziennie. Jeśli królik ma zbyt rzadkie odchody, to zmniejszamy ilość podawanych świeżych warzyw. Z kolei jeśli królik ma zbyt sucha kupę i ma problemy z wypróżnianiem, podajemy więcej świeżych warzyw. Karmimy je 2-3 razy dziennie małymi porcjami.

Królik miniaturka – życie rodzinne

Króliki to zwierzęta stadne – uwielbiają towarzystwo. Często wystarczy im te twoje – ludzkie – choć biologicznie przyzwyczajone są do życia w prawdziwym króliczym społeczeństwie, pełną gębą.

W warunkach naturalnych, każdy królik ma inną pozycję społeczną w stadzie i wynikające z niej prawa i obowiązki. Z całą pewnością, twoja miniaturka będzie więc Ci wdzięczna, jeśli postarasz się dla niej o codziennego towarzysza. Nie jesteś w stanie zajmować się królikiem przez cały czas – gdy będziesz w pracy, szkole czy uczelni – twój pupil zwyczajnie nie będzie czuł się samotny.

Miniaturka która ma przyjaciela, będzie zdrowsza psychicznie.

Trudno o bardziej uroczą rzecz, gdy widzisz jak twoja królicza parka czyści sobie wzajemnie futerko i liże się po oczkach – okazując tym samym troskę i sympatię. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie gryzonie pokochają siebie od razu! Początkowo mogą walczyć o dominacje, docierać się, poznawać. Zapoznawanie się królisi może być długim procesem – choć czasami oczywiście mogą od razu wpaść sobie w oko. Dużo zależy od zgodności króliczych charakterów

Na szczęście gdy już raz wzajemnie sobie zaufają i się dotrą, skończą się też królicze konflikty. Raz zakochana w sobie parka, pozostanie już z sobą na zawsze, bez ryzyka króliczego rozwodu.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: