redakcja

Jeż pigmejski – nietypowe zwierzątko domowe

Jeż pigmejski – podstawowe informacje

Jeże pigmejskie podbijają internet swoim wyglądem. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup tego zwierzątka. Jeż pigmejski to coraz częstszy wybór również wśród polaków, poszukujących zwierzątka domowego. Jest to dobra opcja dla osób zapracowanych, gdyż nasz pupil bez problemu poradzi sobie bez częstej uwagi i kontaktu właścicielem.

To nietypowe zwierzę domowe jest jednak stosunkowo drogie, kosztuje około 400-600 złotych, a do tego trzeba jeszcze doliczyć 'wyprawkę'. Niewątpliwie jednak jest to zwierzę, które przykuwa uwagę swoim wyglądem i zachowaniem. Jeż pigmejski stosunkowo łatwo daje się też oswoić – wystarczy, że poświęcimy mu odpowiednio wiele czasu.

jeż pigmejski


Jeż pigmejski – zakwaterowanie

Jeże to bardzo aktywne zwierzęta, w szczególności w nocy. Żeby zaspokoić potrzebę ruchu powinniśmy kupić jak największe lokum. Może to być zarówno klatka, jak i terrarium. Minimalne wymiary to 120 centymetrów długości i 40 centymetrów szerokości. Koszt takiej klatki to około 100-150 złotych.

Warto także pomyśleć o piętrowej klatce, która da naszemu pupilowi więcej przestrzeni do poruszania się. Możemy ją wykonać sami z drewna, co dodatkowo pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy. W klatce nie może zabraknąć miski na wodę i pokarm. Najlepiej osobno podawać suchą karmę i świeże jedzenie. Jeż pigmejski musi mieć także miejsce, w którym będzie się czuł bezpiecznie. Zapewni mu to domek, który możemy wypełnić sianem. Możemy także kupić kołowrotek, jednak powinien on być wykonany z drewna i mieć około 30 centymetrów średnicy. Jako podłoże możemy użyć żwirek drewniany lub wyłożyć spód klatki podkładami higienicznymi.

Powinniśmy zapewniać jeżowi dodatkowo minimum godzinę dziennie wybiegu poza klatkę. W tym celu możemy kupić ogrodzenie, które stworzy bezpieczną przestrzeń dla jeża. W klatce lub terrarium musimy zamontować termometr, który ułatwi nam kontrolowanie temperatury. Jeże najlepiej czują się w temperaturze 22-24 stopni Celsjusza. Zmiana temperatury może doprowadzić do zapadnięcia w hibernację, dlatego pod lokum powinniśmy zamontować matę grzewczą.


Czym karmić jeża?

jeż pigmejski

Jeż pigmejski jest wszystkożerny, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o zbilansowaną dietę. Podstawą żywienia jest specjalny pokarm dla jeża. W sklepach zoologicznych dedykowaną karmę dla tych zwierząt. Jest ona zbilansowana, głównie w swoim składzie zawiera robaki. Z powodzeniem jednak możemy podawać wysokiej jakości karmę dla kotów. Dieta jeża pigmejskiego musi zawierać dużo białka i jak najmniej tłuszczu, warto pamiętać o świeżych warzywach i niewielkiej ilości owoców.

Jeśli chodzi o kulinarne rarytasy, w naturze jeż pigmejski lubuje się w żywych robakach – nie pogardzi jednak też tymi suszonymi, 3-4 razy w tygodniu.

Od czasu do czasu możemy podać naszemu pupilowi ugotowane jajko lub mięso, które musi być drobno pokrojone. Zabronione jest jednak podawanie wołowiny. Jeże nie tolerują też laktozy, dlatego odpada mleko i wszelkie produkty mleczne.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: