redakcja

Bojownik syjamski – co warto o nim wiedzieć?

Bojownik syjamski to popularna rybka wśród początkujących akwarystów. Możemy ją spotkać w wielu sklepach zoologicznych. Bojowniki w sklepach trzymane są w plastikowych kubeczkach lub małych pojemniczkach. Dzieje się tak, ponieważ ryby te są bardzo terytorialne i muszą być trzymane osobno.

Bojownik syjamski – co warto o nim wiedzieć?

Bojowniki syjamskie to pięknie wyglądające ryby. Niestety są one agresywne w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku. Dlatego muszą być trzymane w pojedynkę lub w haremie. Harem powinien składać się z jednego samca i trzech samiczek. Trzymanie pary bojowników sprawi, że samiec prawdopodobnie zamęczy samicę na śmierć. Płeć rozróżniamy między innymi po długości ogona. Samce mają znacznie dłuższe płetwy niż samice. Odpowiednie akwarium dla bojownika to takie o pojemności około 20-25 litrów. Sprzedawcy w sklepach zoologicznych często polecają akwarium kulę. Nie jest to najlepszy wybór, ponieważ kula o większym litrażu jest droższa niż klasyczny zbiornik o tym samym, a nawet większym litrażu. Jeśli mamy mało miejsca w domu, to lepszym rozwiązaniem będzie akwarium w kształcie kostki.

W akwarium dla bojownika syjamskiego nie jest konieczny filtr, chociaż może on ułatwić utrzymanie zbiornika w dobrym stanie. Bez filtra będziemy musieli raz w tygodniu wymieniać około dwudziestu procent wody na świeżą. Z filtrem wystarczy jedna podmiana w miesiącu. Bojowniki nie lubią silnego nurtu wody, dlatego filtr powinien być ustawiony na najmniejszą moc. W akwarium nie może zabraknąć oświetlenia. To właśnie pod wpływem światła poprawia się koloryt ryby. Oświetlenie jest także potrzebne do roślin. Bojownik syjamski to ryba, która lubi samodzielnie urządzać swoje lokum. Dlatego często przestawia rośliny lub wyrywa je z ziemi. Żeby temu zapobiec, musimy wybrać rośliny o mocnym systemie korzeniowych. Jeśli chcemy trzymać bojownika w akwarium wielogatunkowym, to musimy zadbać o dużą ilość roślin i kryjówek dla innych gatunków ryb. Musimy uważać na gupiki, ponieważ ich kolorowe ogony mogą prowokować bojownika do ataku.

Czym karmić bojownika?

Wiele osób zastanawia się, jak karmić bojownika. Rybę karmimy raz dziennie, najlepiej o stałej porze. Podczas karmienia wyłączamy filtr, żeby nie wciągnął pokarmu. Dzięki temu bojownik syjamski nauczy się, że po wyłączeniu filtra dostanie jedzenie i będzie czekał w gotowości. W sklepach znajdziemy gotowe karmy przeznaczone właśnie dla tego gatunku ryb. Bojownik to drapieżnik, dlatego lepiej sprawdzi się pokarm granulowany. Będzie on mógł zapolować na opadające granulki karmy. Warto urozmaicać dietę bojownika o inne pokarmy. W tym celu możemy kupić zwykły pokarm dla ryb akwariowych. Żywe lub mrożone jedzenie powinno być podawane kilka razy w tygodniu. Jest to dobre źródło białka. Jeśli trzymamy bojownika w akwarium wielogatunkowym, to raki pokarm najlepiej podawać codziennie. Może to zmniejszyć agresję bojownika względem innych ryb.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: