redakcja

Po co kotu wąsy?

Po co kotu wąsy?

U ludzi wąsy mają funkcję ozdobną, jednak dla wielu zwierząt, w tym kotów, odgrywają one także jeszcze inne role. Wąsy u kota, nazywane także wibrysami lub wąsami zatokowymi są im niezwykle pomocne w orientacji w terenie. Ale to nie wszystko. Po co kotu wąsy? Jakie są ich funkcje?

po-co-kotu-wasy-1

Co je charakteryzuje?

Trzeba na wstępie powiedzieć, że istnieje kilka rodzajów włosów, w tym włosy dotykowe – wibrysy. Występują zarówno na kocich nadgarstkach, w okolicy szyi, na brodzie, nad oczami jak i w innych miejscach wokół głowy. Te najpopularniejsze, nazywane wąsami znajdują się na policzkach i jest ich 12 po każdej stronie. Spotyka się je na kocim pyszczku w kolorze czarnym lub białym. A w razie uszkodzenia, odrastają w przeciągu ok. 3 miesięcy.

Kocie wąsy, a zmysł dotyku

Po co kotu wąsy? Dzięki nim te domowe sierściuchy odbierają bodźce z otoczenia. Jest to przedłużenie ich zmysłu dotyku. Są wrażliwe na każde najmniejsze muśnięcie, zmianę położenia obiektów, czy powiew wiatru, przekazując następnie informacje do komórek nerwowych na pyszczku. Wąsy czuciowe są dobrze unerwione – impuls będący reakcją na ruch jest przekazywany od razu do mózgu, co wpływa na szybką reakcję kota. To one są odpowiedzialne za gładkie, pełne wdzięku poruszanie się kotów. Ponadto ułatwiają im chodzenie w nocy bez obawy o zderzenie się z meblami.

po-co-kotu-wasy-2

Kocie wąsy jako narzędzie pomiarowe

Wibrysy policzkowe są sztywne, giętkie i nie bezcelowo takie długie. Dzięki takiej konstrukcji i wrażliwości na bodźce, mogą się poruszać na różne strony. Pozwala to na określenie wielkości i szerokości dotykanych elementów. Kicia wsadzając głowę do pudełka lub innego obiektu, jest w stanie stwierdzić, czy zmieści się w nim w całości i nie utknie. Choć wiadomo, że kotki lubią eksperymentować i nawet wąsiki nie uchronią ich przed chęcią sprawdzenia, czy zmieszczą się w małym akwarium, słoiku, czy dziupli. A więc odpowiadając, po co kotu wąsy – do pomiarów przedmiotów, do których mogą wejśc.

Po co kotu wąsy? Jako sposób komunikacji

Stanowią mowę ciała kota przez co znajdujące się w pobliżu inne zwierzęta lub ludzie mogą łatwo odczytać ich zamiary i nastrój. Podkulone wąsy, skierowane do tyłu sugerują, że kot się boi, jest zły lub szykuje się do ataku. Wysunięte do przodu oznaczają zaciekawienie. Natomiast wąsy zatokowe ustawione luźno, w pozycji poziomej wskazują, że zwierzak jest odprężony.

Wiedząc teraz po co kotu wąsy, warto o nie dbać i ich nie podcinać pupilowi. Utrudni im to orientację w terenie. W niektórych przypadkach mogą czuć się zagubione, potykać na prostej drodze lub chodzić lekko zbaczając. Wibrysy to sensory dotykowe, sposób na okazanie emocji bez których ciężko się tym małym domownikom obyć.

Jeśli interesują Cię inne kocia tematyka zapraszamy także do lektury artykułu „Trawa dla kota – dlaczego ją jedzą?„.

Get the freshest Chobani news

follow: