Gingiwektomia a gingiwoplastyka – na czym polega plastyka dziąseł?

Czasem nie trzeba wiele, aby marzenia o pięknym uśmiechu się spełniły. Chirurg plastyczny dziąseł jest w stanie poprawić wygląd uzębienia tak, aby pacjent czuł się komfortowo i pięknie. Gingiwektomia jest jednym z podstawowych zabiegów plastycznych na uzębieniu dla osób z nadmiernie wystającymi dziąsłami. Dzięki niej w szybki i łatwy sposób można uzyskać zapadający w pamięć uśmiech. A przecież wiadomo, że stan dziąseł w dużym stopniu wpływa na kształt zębów oraz kondycję zębów.

Gingiwektomia – czym jest?

Jest to po prostu plastyka dziąseł polegająca na usunięciu tzw. “uśmiechu dziąsłowego”. Jest to sytuacja, gdy podczas uśmiechania się dziąsła są wyjątkowo widoczne. Stosuje się go w celu ułatwienia zachowania higieny np. przy chorobach przyzębia, implantach, czy ósemkach. Gingiwektomię wykonuje się za pomocą lasera diodowego, skalpela lub specjalistycznego urządzenia chirurgicznego.

Gingiwoplastyka – kiedy należy się zgłosić do lekarza?

 Zabieg ten stosuje się w celach estetycznych w sytuacji, gdy narastające na korony zębów dziąsła skracają optycznie zęby. Jego celem jest odtworzenie prawidłowego kształtu dziąseł. Dzięki gingiwoplastyce można uzyskać odpowiednie proporcje między dziąsłami a zębami. Zaleca się jej wykonanie również w sytuacji gdy pod linią dziąseł gromadzi się próchnica, ze względu na wady genetyczne lub w przypadku zapalenia dziąseł.

Nieodpowiedni rozmiar dziąseł – przyczyny

Na specjalistyczne działanie chirurgiczne, które mają skorygować dziąsła o niesymetrycznych kształcie warto się zdecydować w celu w celu poprawy komfortu życia. Niestety przerośnięte dziąsła lub deficyt dziąseł mogą pojawić się na każdym etapie życia i mogą być spowodowane:

  • paradontozą,
  • stanami zapalnymi występującymi w przeszłości,
  • próchnicą poddziąsłową,
  • poddziąsłowym złamaniem koron protetycznych.
usmiech-dziaslowy-gingiwektomia-gingiwoplastyka

Gingiwektomia – jak przebiega leczenie?

Leczenie gingiwektomii najczęściej zaczyna się od zrobienia zdjęcia rentgenowskiego zębów, następnie dokładnym wywiadzie z pacjentem wraz z  badaniem jego jamy ustnej a potem można przejść do zabiegu gingiwektomii. Zabieg ten można podzielić na leczenie uśmiechu dziąsłowego oraz zabieg stosowany przy recesji dziąseł. Podczas tego pierwszego usuwa się zbyt mocno widoczną linię dziąseł. Z kolei ten drugi polega na odbudowie zniszczonych tkanek dziąsła i wykonywany jest, gdy korzeń zębów jest za bardzo odkryty. Po zabiegu dodatkowo zakładany jest opatrunek periodontologiczny. Warto zaznaczyć, że efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu.

Gingiwektomia i gingiwoplastyka – czy to boli?

Dzięki zastosowaniu nowych technologii, zabiegi te wcale nie muszą być bolesne. Obecnie coraz więcej gabinetów dentystycznych jest wyposażonych w lasery, dzięki którym przebieg gingiwektomii jest szybszy i mniej inwazyjny. Ponadto zabieg chirurgii plastycznej dziąseł są dokonywane przy użyciu znieczulenia miejscowego.

Gingiwektomia – cena

Ceny plastyki dziąseł zależą od stosowanej metody oraz od powierzchni korygowanego dziąsła. Gingiwektomia laserowa w niektórych klinikach może być droższa niż zastosowanie kautera elektrycznego. Jednak ceny za jednego zęba zazwyczaj wahają się między 100 zł a 250 zł. Im więcej zębów z przerośniętym zębem tym wyższy koszt.

Wskazania po zabiegu gingiwektomii

Przede wszystkim warto się stosować do zaleceń lekarza, który zna najlepiej Twój stan uzębienia i najlepiej doradzi jak złagodzić i przyspieszyć rekonwalescencję, która może czasem się wydłużyć nawet i do miesiąca. Ponadto przez okres 10 dni od zabiegu plastyki dziąseł należy zaprzestać szczotkowania zębów w miejscu, które zostało poddane zabiegowi. Trzeba je dokładnie omijać i dbać o to, aby nie zostało przypadkowo podrażnione. Dobrze jest wykonywać ziołowe płukanki ust w celu zmniejszenia stanu zapalnego.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Przewiń do góry