redakcja

Sposoby na kaca

Kac to nieprzyjemny zespół dolegliwości występujący na drugi dzień po spożyciu zbyt dużej ilości napojów wyskokowych. Pojawia się w momencie, gdy poziom alkoholu we krwi zaczyna się obniżać. Jest naturalną reakcją organizmu, który musi poradzić sobie z przetrawieniem trunków. Sposoby na kaca są różne – jedne bardziej, inne mniej skuteczne. Co jest dobre na kaca? O tym mowa w dalszej części.

Kac – objawy

Możemy je podzielić na fizyczne i psychiczne. Do pierwszej grupy zaliczają się bóle głowy, znaczne osłabienie organizmu, nudności, drżenie rąk, odwodnienie, brak apetytu, światłowstręt i dreszcze. Do drugiej natomiast należą złe samopoczucie, rozdrażnienie, apatia i smutek.

co-jest-dobre-na-kaca

Sposoby na kaca

Alkohol znany i spożywany jest od ponad 5000 lat. Do dziś nie powstał żaden skuteczny lek, który mógłby zminimalizować objawy kaca. A więc jak się pozbyć kaca? Chcąc poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami, musimy ratować się domowymi sposobami na kaca.

Sposoby na kaca – przed spożywaniem alkoholu

W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby być w pełni wyspanym przed imprezą, gdyż alkohol znacznie szybciej zaatakuje zmęczony organizm. Nie zapomnij także o wcześniejszym zjedzeniu pełnowartościowego posiłku, co spowolni proces wchłaniania. Postaw na tłuste danie – tłuszcz osiądzie na ściankach żołądka, dzięki czemu alkohol będzie trudniej przenikał do krwiobiegu. Wiele osób rekomenduje też zażycie tabletek przed imprezą na tą nieprzyjemną dolegliwość np. 2KC. 

Sposoby na kaca – w trakcie imprezy

Zdecyduj się na jeden rodzaj alkoholu, gdyż mieszanie różnych trunków utrudni żołądkowi proces trawienia i może okazać się na drugi dzień brzemienne w skutkach. Do zapijania najlepiej wybierz napój niegazowany. Jeśli potrafisz się zmusić, idealnym rozwiązaniem będzie woda, alternatywnie z dodatkiem cytryny i mięty. Pij ją także w dużych ilościach w międzyczasie, aby zapobiec odwodnieniu. Warto także sięgnąć po napój izotoniczny, który jest bogaty w elektrolity i pomoże uzupełnić utracone witaminy i minerały. Najlepiej jest stosować kilka metod na kaca, tak aby jak najbardziej przyczynić się do jego zniwelowania po przebudzeniu się rano.

Co jest dobre na kaca po imprezie?

domowe-sposoby-na-kaca

Jesteś po urodzinach, imieninach cioci, hucznym weselu, wstałeś rano i zacząłeś się zastanawiać jak się pozbyć kaca? Najlepszym rozwiązaniem jest przespanie kaca, jednak ze względu na uciążliwe dolegliwości nie zawsze jest to możliwe. Gdy tylko wstaniesz, zmuś się do zimnego prysznica, który otrzeźwi i pobudzi organizm. Nie trać jednak nadziei, bo istnieje kilka domowych sposobów na kaca, które skutecznie przyczynią się do jego zniwelowenia. Zjedz pożywne śniadanie i wypij mocną kawę – zwęży naczynia krwionośne i zwalczy ból głowy. W razie potrzeby sięgnij po tabletki przeciwbólowe. Warto wziąć także kompleks witamin, który uzupełni ich niedobór. Aby zwalczyć złe samopoczucie i przygnębienie, zajmij myśli oglądając film lub czytając książkę.

Jakie jeszcze są sposoby na kaca? Otóż jeśli po przebudzeniu czujesz się tak samo pijany/a jak wcześniej, a wczorajsze whisky z colą wciąż szumi w twoich żyłach, skutecznym rozwiązaniem może okazać się wymiotowanie. Nie jest to najprzyjemniejsza i najpiękniejsza metoda. Jednakże jeśli w żołądku zalega niestrawiony etanol, a twój organizm odmawia posłuszeństwa i nie nadąża, zwrócenie zawartości może pomóc ci szybko wrócić na nogi.

Co najlepiej pić na kaca?

Kolejną domową metodą jest picie dużej ilości wody, najlepiej niegazowanej i schłodzonej. Domowe elektrolity również powinny pomóc na kaca. Najlepiej sięgnąć po preparaty bogate sód, magnez, potas oraz dodatkowo w witaminy z grupy B i wit. C, które etanol wypłukuje z organizmu. Jeśli masz pod ręką, śmiało sięgnij po napój izotoniczny. Pomoże na zatrucie alkoholowe zarówno w trakcie imprezy jak i po niej. Co oprócz tego najlepiej pić na kaca? Świetnie sprawdzi się np. Muszynianka lub Galicjanka, które wzbogacone są o wapń i magnez.

jak-sie-pozbyc-kaca

Każdemu przynajmniej raz w życiu zdarzyło się wypicie więcej alkoholu, niż się planowało, a następnie zastanawianie się nad tym jak się pozbyć kaca i czy istnieją sposoby, które rzeczywiście są skuteczne. Objawy potrafią być bardzo dotkliwe, dlatego warto wcześniej odpowiednio się przygotować. Podczas imprezy staraj się zachować umiar i pić z głową. Warto znać i wykorzystać powyższe sposoby na kaca, aby na drugi dzień szybko zminimalizować przykre skutki i być w pełni sił. Ciężko powiedzieć jednoznacznie, co jest dobre na kaca, ponieważ często zależy to od stopnia upojenia,a także organizmu danej osoby.

Get the freshest Chobani news

follow: