redakcja

Prosaki – jak wygrać tą nierówną walkę?

Prosaki to defekt na urodzie, który dotyka bardzo dużą grupę ludzi. To nie jest jedynie twój problem.

Prosak to inaczej tak zwana cysta zastojowa. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że te małe, czasem nawet milimetrowe podskórne kuleczki to właśnie ta przypadłość. Zwykle to maleńkie białe , czasami żółtawe lub kremowe kuleczkowe zmiany. Najczęściej występują wokół oczu , czole, nosie oraz skroniach. Niestety, mogą się także pojawić na innej części twarzy, a nawet na innych częściach ciała.

Prosaki na twarzy

Prosaki nie sprawiają bólu, nie swędzą, a co najważniejsze nie są zaraźliwe. Istnieje kilka rodzajów prosaków. Bardzo często mylone są one z kaszakami, a nawet trądzikiem. Pamiętajmy, że prosak a kaszak to dwie zupełnie inne zmiany skórne- podstawową różnicą jest wielkość. Prosaki są znacznie mniejsze od kaszaków i posiadają jednolitą strukturę. Zazwyczaj występują w większych skupiskach lub grupce ( rzadko kiedy pojedynczo).

Wbrew powszechnej opinii – zagrożona nie jest jedynie twoja twarz. Prosaki na twarzy, zauważysz od razu – ale pojawić się mogą dosłownie wszędzie. Mimo, że nie są bolesne i nie powodują swędzenia – jak tylko zauważysz je na swoich ustach, nosie czy… w okolicach intymnych, pewnie natychmiast będziesz chciał się ich pozbyć.

Najskuteczniej działa na nie…. właściwa pielęgnacja i działanie prewencyjne ( o czym więcej dalej) – ale jak już się pojawią, to tez nie jesteś na straconej pozycji.

Skąd się biorą?

Prosaki to skutek uboczny zrogowacenia mieszków włosowych, które prowadzi do zatkania się gruczołu łojowego. Efektem tego jest zebranie się wydzieliny łojowej tak zwanego sebum. Zbiera się ono zaraz pod powierzchnią skóry, dlatego prosaki są widoczne dla oka i wyczuwalne w dotyku. Pojawiają się one bardzo często u noworodków (przyczyna to niedojrzałe gruczoły łojowe), jednak samoistnie ustępują po około 4 tygodniach.

W okresie dojrzewania także może dojść to ich nagłego pojawienia się ( spowodowane jest to burzą hormonów). Jednak warto pamiętać, że występują one także u osób dojrzałych czy nawet starszych.
Do dodatkowych przyczyn sprzyjających pojawianiu się prosaków zalicza się także:
– nadmierną produkcję sebum, przetłuszczająca się skóra
– niewłaściwą codzienną pielęgnację skóry twarzy
– brak regularnego złuszczania naskórka
– długotrwałe i intensywne nasłonecznianie skóry
– współistniejące niektóre choroby skórne np. porfiria skórna

Prosaki dzielimy na trzy główne rodzaje. Są to prosaki pierwotne , wtórne oraz wysiewowe.

Jak usunąć prosaki?

Prosaki to nie choroba lecz defekt kosmetyczny. Nie mają one żadnego wpływu na zdrowie człowieka , nie są również zaraźliwe ani nie przenoszą się na inne części ciała. Jednak defekt ten wielu osobom znacznie przeszkadza i zaburza estetykę twarzy. Prosaki to nie choroba, więc nie leczy się ich – tylko usuwa. Jest na to kilka sposobów:
– peelingi – jeżeli prosaki są zaraz pod wierzchnią warstwą naskórka może pomóc w ich usunięciu regularne stosowanie peelingu ziarnistego lub enzymatycznego. Rodzaj peelingu zależy od skóry jaką posiadamy oraz od partii twarzy na której występują zmiany. Na czoło bądź brodę możemy zastosować peeling ziarnisty, jednak na okolicę oka czy policzki, gdzie skóra jest bardzo cienka lub naczynkowa sprawdzi się peeling enzymatyczny.


– poprzez oczyszczanie manualne. Nakłuwamy prosaka i wyciągamy go spod skóry ( ma ona postać zbitej , maleńkiej najczęściej białej kuleczki). Nie robimy tego samemu w domu, aby nie rozszarpać zbytnio naskórka oraz nie zanieczyścić miejsca zabiegowego. Dlatego na taki zabieg najlepiej umówić się do gabinetu kosmetycznego.


– poprzez elektrokoagulację. Jest to szybki, bezpieczny , skuteczny i zarazem najczęściej wybierany sposób na pozbycie się prosaków. Za pomocą prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości pozbywamy się defektu.

Lek na prosaki bez recepty? Profilaktyka, profilaktyka, profilaktyka.

Nawet po usunięciu prosaków musimy zdawać sobie sprawę , że mogą się one pojawiać na nowo. Dlatego tak ważna jest przy tego rodzaju zmianach skórnych odpowiednia profilaktyka. Jak zapobiegać pojawianiu się prosaków:
wykonywać prawidłową codzienną pielęgnację skóry twarzy
– regularnie wykonywać peelingi
nie stosować ciężkich tłustych i zapychających kremów
– zrezygnować z mocnych podkładów obciążających naszą skórę
– korzystać z zabiegów kosmetycznych takich jak np. mikrodermabrazja czy peelingi kwasowe.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: