Posturografia – na czym polega to badanie?

Posturografia to jedna z metod diagnostyki układu równowagi oraz związanych z tym zawrotów głowy. Z czym się wiąże to badanie, kto powinien się przebadać? O tym w części poniżej.

Posturografia – definicja

Posturografia to badanie wykonywane najczęściej w celu ustalenia przyczyn zaburzeń równowagi lub uporczywych zawrotów głowy. Jest to badanie specjalistyczne, które w ostatnich latach znajduje zastosowanie również w diagnostyce innych schorzeń i zaburzeń. Jako metoda całkowicie bezbolesna i bardzo dokładna, zyskuje uznanie wielu specjalistów. Warto zatem poznać szczegóły dotyczące badania posturograficznego.

Posturografia – wskazania do badania

Posturografię wykonuje się u osób skarżących się na zawroty głowy, zaburzenia równowagi oraz właściwego chodu, a także u osób z chorobą Ménière’a, Parkinsona oraz z niektórymi schorzeniami neurologicznymi i laryngologicznymi. Na takie badanie można skierować także osoby, które doświadczyły urazów głowy, kręgosłupa, uszkodzeń błędnika lub narządów ruchu. Badanie posturograficzne coraz częściej wykonywane jest u osób starszych, u których ryzyko zaburzeń chodu i potencjalnego upadku podczas chodzenia jest znacznie większe a także u sportowców (np. piłkarzy) gdzie ważne jest wczesne rozpoznanie osłabienia mięśni i stawów kończyn dolnych. Przeprowadzenie badania powinny rozważyć również osoby narzekające na częste bóle nóg i stóp.

Co ciekawe, sprzęt wykorzystywany do posturografii często stosuje się również do rehabilitacji pacjentów po różnego rodzaju urazach. Badanie przeprowadza się u osób po siódmym roku życia.

posturografia-rtg-definicja

Posturografia – badanie

Na dwie-trzy doby przed wykonaniem badania należy zrezygnować ze stosowania leków łagodzących zawroty głowy oraz niektórych leków uspokajających gdyż mogłyby one wpłynąć na wynik badania.

Jaki jest cel badania posturograficznego?

Badanie przeprowadzane jest w celu zdiagnozowania i rozpoznania ewentualnych uszkodzeń błędnika oraz wykrycia innych chorób wywołujących wspomniane już zaburzenia równowagi. Podczas badania sprawdzana i oceniana jest postawa pacjenta, zarówno podczas chodzenia jak i zajmowania pozycji stojącej. Ponadto oblicza się położenie środka nacisku stóp, mającego ogromne znaczenie w diagnostyce. Niewłaściwe stawianie stopy powoduje, że jedna noga staje się słabsza i może ulegać przeciążeniu. W konsekwencji może dochodzić do wad postawy, kontuzji lub urazów mięśni.

Co się ocenia podczas takiego badania?

Dodatkowo podczas badania ocenia się siłę mięśni kończyn dolnych oraz stawów kolanowych. Wykonuje się tzw. próby posturograficzne, podczas których oceniana jest praca układu równowagi. Dzięki wynikom badania lekarz może zdiagnozować problem konkretnego pacjenta i dobrać indywidualny sposób leczenia, rehabilitacji lub zlecić dodatkowe badania. W przypadku schorzeń błędnika najczęściej są to elektronystagmografia lub wideonystagmografia.

Badanie posturograficzne może być także bardzo przydatne do wykonania indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych. Podczas badania wykorzystuje się aparat nazywany posturografem.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Przewiń do góry