Odczulanie, czyli immunoterapia swoista – najczęstsze pytania

Podczas gdy społeczeństwo jest coraz bardziej wrażliwe na różne alergeny, medycyna bez przerwy zwiększa skuteczność preparatów stosowanych w immunoterapii alergenowej. Natomiast jak dziś wygląda odczulanie (tzw. immunoterapia swoista) i jakie są najczęstsze pytania zadawane w tym temacie?

Na czym polega odczulanie?

Immunoterapia swoista polega na podawaniu, powoli zwiększanej dawki alergenu, w formie szczepionki. Szczepionki podaje się tak długo, aż osiągnie taką dawkę, która widocznie zniweluje objawy alergii. Rozróżniamy dwa typy odczulania: przedsezonowe i całoroczne. Jednak trzeba pamiętać, że formę leczenia wybiera lekarz alergolog. Przed rozpoczęciem odczulania pacjentowi nasuwa się wiele pytań. W dalszej części artykułu poznasz odpowiedzi na te najczęściej zadawane.

na-czym-polega-odczulanie

Odczulanie – czy każdy może być leczony tego typu metodą?

Do swoistej immunoterapii alergenowej kwalifikuje lekarz alergolog, który po zapoznaniu się z historią choroby i po zleceniu badań m.in. testów skórnych, zaproponuje wdrożenie tej metody leczenia. Minimalny wiek pacjenta wynosi około 5 lat. Odczulanie rzadko zaleca się także u osób starszych, ponieważ nie stosuje się tej terapii u osób z nadciśnieniem, miażdżycą lub inną chorobą przewlekłą. Innymi chorobami, które wykluczają zastosowanie immunoterapii są: nowotwory, niedobory immunologiczne i choroby tkanki łącznej.

Jak często przyjmuje się szczepionki odczulające?

W początkowej fazie odczulania, kiedy dawka jest zwiększana, konieczne są wizyty w odstępach od 1 do 2 tygodni. Trwa to 7-14 tygodni. Później zależnie od stosowanego rodzaju szczepionki wizyty stają się rzadsze, bo od 4 do 8 tygodni. Wyjątkowo w czasie rozpoczynania nowej fiolki z preparatem, należy ponownie około 2 razy częściej pojawić się na wizycie.

Ile kosztuje odczulanie?

W zależności, czy szczepionka na immunoterapię swoistą jest refundowana czy nie, cena wacha się od kilku do kilkuset złotych za fiolkę, która wystarcza na około 6 dawek.

Na co można się odczulać?

odczulanie-na-kota-psa

Tak naprawdę rośnie lista alergenów, na które nasz system immunologiczny jest szczególnie wrażliwy. Jednak istnieje kilka najbardziej popularnych, a wśród nich największym braniem cieszy się:

  • odczulanie na kota,
  • odczulanie na psa,
  • sezonowo – odczulanie na trawy,
  • odczulanie na roztocza,
  • terapia odczulająca na salicylany,
  • odczulanie na pyłki,
  • odczulanie na kurz.

Jak wygląda wizyta u alergologa w dniu odczulania?

Na początku lekarz określa stan zdrowia osoby odczulanej, ponieważ szczepionki nie można przyjmować z żadną infekcją: czy to wirusową, czy bakteryjną. Następnie, jeśli lekarz nie znajdzie przeciwwskazań do podania szczepionki na odczulanie uzupełnia dokumenty, a w tym osobisty dzienniczek immunoterapii swoistej. Dalej następuje podanie szczepionki, po której należy odczekać w gabinecie pół godziny. Jeśli wszystko jest w porządku, lekarz przed wyjściem ponownie bada pacjenta i po tym można już rejestrować się na kolejną wizytę.

Dlaczego po przyjęciu szczepionki należy odczekać 30 min w gabinecie?

Trzeba chwilę odczekać, ponieważ istnieje niewielkie ryzyko, że po przyjęciu alergenu nastąpi silna reakcja alergiczna zagrażająca życiu. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, ale lepiej zachować ostrożność.

Jakich zasad trzeba przestrzegać w dniu przyjęcia szczepionki?

W dniu iniekcji należy nie spożywać pokarmów bogatych w histaminę. Ponadto przez cały okres immunoterapii swoistej należy wystrzegać się produktów krzyżowych ze swoim alergenem. Bezpośrednio po przyjęciu szczepionki przez około dobę warto ograniczyć wysiłek fizyczny i gorące kąpiele. Wszystko to jest potrzebne, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na podany alergen.

Odczulanie – ile trwa?

Immunoterapia swoista trwa minimum 3, a maximum 5 lat. Nikt nie jest w stanie w 100% zagwarantować, że w każdym przypadku odczulanie przyniesie zdecydowaną poprawę, jednak ta metoda jest uznawana za niezwykle skuteczną w walce z alergią. W razie wszelkich wątpliwości, alergolodzy potrafią odpowiedzieć na każde pytanie, dlatego warto prosić ich o radę.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Przewiń do góry