redakcja

Osoby WWO

Szacuje się, że osób WWO na świecie jest ok. 15 – 20%. Są to jednostki, które czują więcej niż inni i dostrzegają większą ilość bodźców, niż ludzie spoza tej grupy. Osoby wysoko wrażliwe odczuwają różne sytuacje w sposób bardziej emocjonalny, silniej reagują na stres i non stop wszystko analizują. Istnieją nawet testy sprawdzające, czy ktoś jest osobą WWO. Jeśli zastanawiasz się, co wyróżnia tzw. HSP (highly sensitive people) to ten artykuł jest dla Ciebie!

Osoby WWO – kim są?

Z góry trzeba rozwiać mylne wyobrażenie o ludziach WWO. Otóż Wysoko Wrażliwa Osobowość nie jest żadnych zaburzeniem, ani temperamentem. Ich układ nerwowy przetwarza więcej i dokładniej bodźce z otoczenia oraz mocniej reaguje na nie. Stąd ich życie wygląda trochę inaczej. Ich życie to jednak nie maluje się tak kolorowo. Mocniej odczuwają pozytywne emocje, ale też bardziej przeżywają negatywne sytuacje i konflikty. 

Osoby wysoko wrażliwe – cechy

Ze względu na osobliwe funkcjonowanie ich mózgu, osoby WWO są wrażliwsze na sztukę. Bardzo dobrze odczytują emocje innych osób, są bardziej uważni i spostrzegawczy. Dodatkowo cechują się kreatywnością, bogatszą wyobraźnią, a ich sny są bardziej zmyślne i ciekawsze. Cechami HSP są także: skłonność do długiego podejmowania decyzji, nieumiejętnością pracy pod presją czasu i wielozadaniowością. Wyróżnia ich także wysoka wrażliwość na ból i wszelkie zabiegi medyczne.

osoby-wysoko-wrazliwe-kim-sa

Osoby WWO, a sytuacje stresowe

Poza tym ci wrażliwcy jak empatyczne gąbki, które wchłaniają nastroje ludzi znajdujących się w ich otoczeniu. A ponieważ są niesamowicie wyczuleni na drobiazgi i subtelne sygnały, mogą być bardziej narażeni na stres. Co przy wielu negatywnych bodźcach, może skutkować nawet zaburzeniami nerwicowymi, lękami, czy depresją. Jednak przy zrozumieniu siebie i akceptacji, są w stanie obrócić wrażliwość na swoją korzyść i być o wiele szczęśliwsi niż inni! Nierzadko zdarza się, że nadmiar bodźców np. w galeriach handlowych, w tłumnych miejscach ich przytłacza i męczy. Na takie sytuacje mogą reagować ucieczką w odosobnione miejsce.

Osoby wysoko wrażliwe, a otoczenie

Grupa tych niezwykłych ludzi często wykazuje się lepszą zdolnością analizowania większej ilości szczegółów. Dzięki temu łatwiej im odkrywać korelacje między rzeczami. Z kolei zwracanie uwagi na nieoczywiste dla innych kwestie dotyczące danych zachowań, czy sytuacji mogą pomóc im spojrzeć na świat z zupełnie innej, nierzadko szerszej perspektywy.

Osoby WWO – psychika a ciało

Kolejną ich niespotykaną cechą jest ponadprzeciętne oddziaływanie ich stanów psychicznych na ich ciało. W ciężkich sytuacjach zdarza im się “zajadać swoje emocje”. W momencie przeciążeń psychicznych mogą odczuwać bóle głowy, bóle mięśni, problemy gastronomiczne.

Osoby WWO, a inni ludzie

osoby-wwo-test

Może i wzruszają się często i płaczą na krótkich wideo, reklamach, czy czytając smutne newsy ze świata. Ale za to mają niesamowitą intuicję. Dzięki wyczuleniu na niewerbalne sygnały, wyczują złe zamiary i nieszczerość płynącą od drugiej osoby. I sprawdzą się doskonale jako przyjaciele – są dobrymi słuchaczami, którzy dzięki empatii potrafią postawić się w sytuacji danej osoby.

Osoby WWO – czego potrzebują?

Jeśli chodzi o ich potrzeby, to ustronna przestrzeń, w której mogą się schronić i w samotności przeżywać emocje lub czasem popłakać to absolutna podstawa. Lepszym rozwiązaniem dla nich z pewnością będzie wolniejsze tempo życia i brak dużych zmian, do których niełatwo ich przychodzi się przyzwyczaić. Ponadto ze względu na ich naturę skłonną do częstych analiz, ważne jest, żeby miały silne poczucie sensu, tego kim są i jaki jest ich cel w życiu.

Bycie osobą wysoko wrażliwą może być nieprzecenioną korzyścią, jeśli wie się jak z tego mądrze korzystać. Są oni ogromną wartością dla świata. Jeśli ktoś z Was zastanawia się, czy należy do tej grupy, warto zagłębić się w ten temat i zrobić odpowiednie testy psychologiczne.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: