redakcja

Orzeszki Kola

Można powiedzieć, że są sekretem prosto z tropikalnych lasów zlokalizowanych w Zachodniej Afryce. Można je nabyć w sklepach stacjonarnych i internetowych, które posiadają asortyment ze zdrową żywnością. Ich cena wynosi ok. 10 zł za porcję 100 gram. Orzeszki Kola. Bo to o nich jest mowa. Jeżeli ich nazwa kojarzy się nam z czymś co pobudza to jest to jak najbardziej właściwe skojarzenie. Wiele cennych dla nas substancji, pomocnych w sytuacjach gdy jesteśmy przemęczeni i zestresowani znaleźć można w brązowych nasionach orzeszków Cola.

Skąd pochodzą Orzeszki Kola?

Orzechy Cola pochodzą z wiecznie zielonego drzewa występującego w afrykańskich tropikach. Cola nitida czyli tzw. cola błyszcząca charakteryzuje się tym, że jej wysokość może sięgać nawet piętnastu metrów. 

Orzeszki Kola Wygląd drzewa i nasion

Znakiem rozpoznawczym tego drzewa, poza wysokością, są owalne liście z kremowo-purpurowymi kwiatami. Co ciekawe, w dotyku przypominają one skórę. Cola nitida a właściwie to co na niej rośnie, czyli jasnożółte lub pomarańczowe nasiona po wyschnięciu stają się koloru brązowego. Drzewo rośnie dziko. 

Orzechy Cola, a ludowe tradycje

Można je spotkać także na plantacjach w Zachodniej Afryce. Tamtejsi mieszkańcy od tysięcy lat spożywają orzeszki Cola, przeżuwając je jak gumę. Dzięki temu zabiegowi dodają sobie oni energii a nawet są w stanie wprowadzić się w stan euforii i radości. W medycynie tradycyjnej używało się ich w walce z gorączką i napadami migrenowymi. Orzechy te wykorzystywane są także w tamtejszych rejonach w charakterze afrodyzjaku.

orzeszki-kola-zastosowanie

Orzeszki Kola – właściwości

Poprawiają one nastrój, wzmacniają naszą rozbieganą nieraz koncentrację oraz są naturalnym zastrzykiem energii przez co mogą stanowić zdrowy zamiennik kawy. To ich nie jedyna zaleta. Orzeszki Cola spalają zbędny tłuszcz i robią to w sposób wyłącznie naturalny. Zmniejszają apetyt więc warto dodawać je do naszych posiłków by jeść je bez poczucia winy.

Orzeszki Kola – zastosowanie

Orzechy Cola zawierają w swoim składzie kofeinę. Służy ona także Arabom wędrującym przez pustynię. Zmniejsza apetyt i rozjaśnia umysł dodając przy okazji sił witalnych a te na pustyni są bardzo pożądane. Oprócz kofeiny w orzechach Koli znajdują się również takie substancje jak kolanina oraz teobromina. Samej kofeiny jest w nich aż około 4%. Tym sposobem z powodzeniem mogą one zastąpić codzienną filiżankę kawy. Innymi zaletami orzeszków Cola to:

  • poprawa krążenia,
  • zwalczanie zaparć i wzdęć,
  • poprawa metabolizmu,
  • zmniejszenie apetytu oraz uczucia głodu,
  • łagodzenie objawów kaca i zatrucia pokarmowego.
orzeszki-kola-wlasciwosci

Jak je spożywać?

2-6 gram to optymalna dawka orzechów Cola, której nie powinno się przekraczać. Nadmiar w spożyciu orzeszków może powodować kołatanie serca, rozdrażnienie a także bóle głowy. Przeciwwskazaniem do ich spożywania są nadciśnienie tętnicze, alergia na orzechy, ciąża oraz karmienie piersią. Orzechy te można kupić także w zmielonej formie. Najlepiej dodawać je do jogurtu, muesli a także sałatek z warzyw czy owoców. Orzeszki Kola w formie proszku można dodawać także do rozmaitych koktajli. Spożywane na noc, utrudniają zasypanie dlatego nie należy ich spożywać na noc.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: