redakcja

Klatka kennelowa dla psa – bezpieczna przestrzeń czy psie więzienie?

Właściciele czworonogów mają mieszane uczucia co do tego rozwiązania. Jedni postrzegają je jako więzienie dla swojego pupila, a inni za to są fanami i widzą wiele korzyści jej zastosowania. Czy klatka kennelowa dla psa to rzeczywiście złe rozwiązanie, czy może istnieją jakieś plusy z jej stosowania?

Klatka kennelowa – co to jest?

Nazwa wzięła się z angielskiego słowa “kennel” oznaczającego “budę dla psa” i jest to właśnie nic innego jak domowa psia buda. Z tą różnicą, że może być zamknięta, tak aby zwierzak nie wyszedł. Od tej tradycyjnej podwórkowej różni ją też to, że posiada kraty. Dodatkowo jej obudowa może być klasycznie metalowa, ale także materiałowa, czy drewniana. Służy jako schronienie idealne do odpoczynku zarówno dla psa jak i dla kota, czy nawet mniejszych zwierzaków takich jak króliki.

Klatka kennelowa dla psa – kiedy warto o niej pomyśleć?

Inne zwierzaki

Może być wyjściem w sytuacjach, gdy posiadamy kilka psów lub po prostu różne zwierzaki z odmiennymi potrzebami. Może się zdarzyć, że jeden z czworonogów odrobinę wolniej spożywa swoje smakołyki. Taka odseparowana przestrzeń pozwoli mu w spokoju dokończyć swoje jedzenie bez obawy, że jego kompan się do niego dorwie. Ponadto klatka kennelowa dla psa może być idealnym rozwiązaniem, gdy ten kudłaty członek rodziny potrzebuje odetchnąć od narwanego psiego kolegi, który bez przerwy zaczepia go i chce się bawić. Zatem gdy jesteśmy w posiadaniu młodszego i starszego psa, taki mebel może być po prostu przydatny i zapewnić ulgę.

Negatywne podejście do obcych

Innymi sytuacjami, w których warto o niej pomyśleć to sytuacje, gdy mamy zwierzaka z problemami. Zwłaszcza wziętego ze schroniska, który w sposób agresywny podchodzi do nowych ludzi, a my np. zaprosiliśmy gości lub po prostu przychodzi do nas mechanik, kurier, kominiarz. Czasem tego typu mebel jak klatka kennelowa może dać poczucie bezpieczeństwa nie tylko sierściuchowi, ale także ludziom znajdującym się w jego pobliżu. Oczywiście nie jest to wystarczające, bo psy z problemami behawioralnymi powinny zostać poddane specjalnej terapii. A nad ich zachowaniem powinno się regularnie i konsekwentnie pracować.

Lękliwy charakter

Może to być także azyl dla psiaków o usposobieniu bardziej lękliwym, które potrzebują się schronić, gdy usłyszą fajerwerki, czy inny hałas lub po prostu czują się zagrożone. Warto wtedy zadbać o to, aby nasz pupil miał bezpiecznie miejsce, do którego można się zawsze udać i wyciszyć, odciąć od bodźców zewnętrznych.

Nauka czystości dla szczeniaka

Z pewnością może pomóc przy nauce czystości szczeniaka. Korzystanie z klatki kennelowej jest w stanie oduczyć młodego psiaka załatwiania się w mieszkaniu. Polega to na tym, że pozostawia się zwierzaka na jakiś czas (przykładowo na 30min lub godzinę) w kojcu. A następnie, zaraz po wypuszczeniu pupila z klatki idzie się z nim na spacer, na którym może on oddać potrzebę. Ponadto ten mebel daje nam pewność, że szczeniak nie zniszczy mieszkania i nie zrobi sobie krzywdy przedmiotami będącymi w jego zasięgu. Co jest szczególnie przydatne, gdy nie ma nas w domu i nie mamy możliwości pilnowania go.

klatka-kennelowa-materialowa-drewniana-metalowa

Drewniana, metalowa czy materiałowa?

Na rynku można spotkać się z kilkoma rodzajami produktów, które mogą pełnić wiele funkcji w zależności od oczekiwań. Metalowa klatka kennelowa sprawdzi się zarówno dla małych jak i dla dużych psów. Jednak częściej wybiera się ją dla tych większych okazów, np. dla owczarka niemieckiego, labradora lub silniejszych (np. dla amstaffa). Dodatkowo można ją stosować przy transporcie zwierzaka w samochodzie – jest to bezpiecznym i najtrwalszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli psiak ma tendencję do niszczenia i gryzienia. Natomiast klatki materiałowe są lżejsze i chętniej wybierane przez posiadaczy mniejszych psów np. maltańczyka, yorka, buldoga francuskiego.

Drewniana klatka kennelowa często ma charakter dekoracyjny, ponieważ jest w stanie świetnie wpisać się w wystrój wnętrza. Bo przecież skoro już taka buda zajmuje tyle miejsca w naszym pokoju to może przy okazji pełnić inną funkcję – drewnianej, gustownej półki, na którą można śmiało coś położyć. Zatem klatka kennelowa to może być mebel, który posłuży i zwierzakowi i właścicielowi.

Klatka kennelowa dla psa – jaki rozmiar wybrać?

Ważne jest, aby wielkość mebla dobierać tak, by czworonóg mógł się swobodnie położyć, stanąć i obrócić. Zaleca się wymierzenie jej tak, by jej długość wynosiła co najmniej długość psa (od nosa do ogona) powiększona o 20-25 cm. Dla mniejszych ras psów można zdecydować się na klatkę kennelową o dł. podłoża co najmniej 60 cm, 65 cm lub 80 cm. Dla średnich zwierzaków warto pomyśleć o minimalnej długości takiej jak 90 cm, 100 cm lub 110 cm. A dla największych 110 cm, 120 cm. Wiadomo, że im obszerniejsza tym większy komfort kudłatego domownika.

Należy mądrze dobrać klatkę kennelową, która dostosowana jest do gabarytów psa. Na szczęście dla większych zwierzaków są dostępne produkty w rozmiarach L, XL, czy nawet XXL. W razie potrzeby, istnieje możliwość zamówienia specjalnego mebla na wymiar. Jednak w sklepach zoologicznych, zarówno stacjonarnych jak i internetowych oraz na olx można znaleźć spory wybór produktów, więc z pewnością da się znaleźć coś odpowiedniego.

klatka-kennelowa-dla-owczarka-niemieckiego-labradora

Czym wyposażyć kojec?

Jeśli chcemy, aby nasz pupil się czuł dobrze warto zaopatrzyć się w materac lub inne legowisko do klatki kennelowej. Wygodne i komfortowe wyposażenie kojca sprawi, że psiak poczuje się bezpiecznie. Większość dostępnych na rynku poduszek dla psa można śmiało prać, także są one rozwiązaniem wielorazowym w porównaniu do wkładów higienicznych. Grubsze, twarde legowisko może być lepsze dla dużych ras psów (dla owczarków niemieckich, labradorów, golden retrieverów). Kojec powinno się też wyposażyć w ulubione zabawki lub ewentualnie miskę z wodą, jeśli zwierzak miałby pozostać tam na dłużej.

Jak nauczyć psa korzystania z klatki kennelowej?

W przypadku starszych psów taki trening może trwać nieco dłużej. Jednak nie oznacza to, że nie da się ich nauczyć korzystania z klatki. Zanim zacznie się “klatkować” pupila, należy przeprowadzić specjalne szkolenie klatkowe. Ma to na celu wywołanie pozytywnych emocji i skojarzeń tego obiektu z czymś przyjemnym i pozytywnym. Wielu specjalistów zwraca uwagę także na to, aby ta buda była kojarzona z bezpiecznym miejscem dla psa, dlatego nie powinno się go tam zamykać za karę. Pamiętać należy, aby zwierzak nie spędzał w klatce więcej niż 3-4h podczas jednej sesji. Nie ma także konieczności zamykania budy – równie dobrze może być ona cały czas otwarta.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: