redakcja

Efekt Diderota, czyli jak uciec przed niepotrzebnymi zakupami? Historia Denisa Diderota

Czy zdarzyło ci się kiedyś iść na zakupy w celu kupienia spodni, a skończyło się to zakupami dodatkowo bluzki, butów i bielizny? A może zaplanowałeś remont łazienki, a po kilku miesiącach połowa mieszkania została wyremontowana? – Podobne sytuacje zdarzają się bardzo często i oznacza, iż uległeś efektowi Diderota. Czym jest efekt Diderota i jak z nim skutecznie walczyć? Odpowiedź znajdziesz w kolejnych fragmentach niniejszego artykułu.

Denis Diderot – kim był?

Denis Diderot był filozofem i pisarzem, który żył w latach 1713 – 1784. Przez większość życia funkcjonował w biedzie, jednak los się do niego uśmiechnął. W Wieku 52 lat Katarzyna II Wielka wykupiła jego bibliotekę za pokaźną sumę. Niestety Diderot nie potrafił rozsądnie korzystać z oferowanej mu szansy. Zaczęło się od niepozornej wymiany starego szlafroka, który nie pasował do pozostałych części garderoby. W ten sposób Denis poza nowym szlafrokiem wymienił całą garderobę a później także meble i inne przedmioty w swojej posiadłości. Jak łatwo się domyślić, fortuna szybko przepadła.

Ciekawostką jest, że Denis Diderot jest znany także z napisanej przez niego powiastce filozoficznej o nazwie “Kubuś Fatalista i jego pan”.

Efekt Diderota – pułapka niepotrzebnym zakupów

Przypadek Denisa Diderota może wydawać ci się śmieszna, wręcz nieprawdopodobna. Prawda jest jednak taka, iż w codziennym życiu także ulegamy tego typu pokusom. Efekt Diderota wiąże się z tym, iż poprzez chęć kupienia jednej rzeczy, w końcu dobieramy również inne, które mają do niej pasować. Stary t-shirt przecież nie gra dobrze z nowymi jeansami, meble w salonie sprzed kilku sezonów nie pasują do nowoczesnej, wyremontowanej kuchni.

Jak sobie poradzić z impulsywnym zakupoholizmem?

Efekt Diderota może zdarzać się jedynie kilka razy w życiu, ale równie dobrze może zrujnować domowy budżet. Jego głównym powodem są impulsywne, nieprzemyślane zakupy. Na szczęście przed negatywnymi skutkami efektu Diderota można skutecznie się obronić, należy:

1.Zachowaj zdrowy rozsądek

Emocje podczas zakupów są prawie zawsze złym doradcą. Nawet jeśli sprzedawca przekonuje cię, iż oferowany produkt to coś co musisz mieć, zachowaj zdrowy rozsądek i przemyśl sytuację. Kupowanie przedmiotów, które przydadzą się jedynie na krótki czas, nie jest dobrym pomysłem.

2. Chcesz pokonać efekt Diderota? Planuj wydatki

Zaplanowane zakupy to doskonałe zakupy. Przed wyruszeniem na nie przygotuj listę, na której zapiszesz rzeczy, które musisz kupić. Nic ponadto.

3. Ustal budżet, który możesz przeznaczyć na zakupy

To doskonały sposób na kontrolowanie wydatków i ucieczkę z pułapki zakupoholizmu, o ile będzie się trzymać ustalonych założeń.

4. Ustal kwotę, którą możesz wydać podczas spontanicznych zakupów

Dobrze jest wyznaczyć taką kwotę, ponieważ również czasami zdarzają się niepotrzebne zakupy. Ustal konkretną kwotę, którą możesz wydać na tego typu zakupy.

5. Nie rób wycieczek po sklepach

Często robimy to z nudów albo przy okazji. Takie postępowanie nie ma sensu, ponieważ może skończyć się nieprzemyślanymi, niepotrzebnymi zakupami.

efekt-denisa-diderota

6. Jeśli chcesz uciec przed efektem Diderota, nie przejmuj się tym co modne

Presja otoczenia potrafi być naprawdę silna. Nie warto jednak jej ulegać. Impulsywne zakupy będą tylko obciążeniem dla portfela, a moda zaraz minie.

7. Przelicz ile czasu musisz pracować, aby kupić daną rzecz

Dzięki temu wydawanie pieniędzy na niepotrzebne zakupy będzie ograniczone.

Podsumowanie – jak nie wpaść w pułapkę tak jak Denis Diderot

Warto zastosować powyższe rady, aby uchronić się przed niepotrzebnym i niekontrolowanym wydawaniem pieniędzy. Efekt Diderota nie musi, ale może być opłakany w skutkach. Nieprzemyślane zakupy to strata pieniędzy, a strata pieniędzy to ograniczone możliwości. Wpływa to na brak możliwości spełnienia marzeń, które wymagają przeznaczenie nakłady finansowego, zakup rzeczy, które faktycznie są potrzebne i wiele innych, ważnych życiowych aspektów. Dlatego warto konsekwentnie postawić sobie granice i trzymać się postanowień.

follow:

Get the freshest Chobani news

follow: